Sağlık

Sivrisinek Isırmalarında Alerjik Reaksiyon

Sivrisinek görünüşüne bakıldığında zararsız bir böcektir. Bununla birlikte, dişi sivrisineklerin hayatta kalabilmesi için insan kanına ihtiyacı vardır. Sivrisinekler uzun iğnelerini insan derisine sokar ve tükürüğünü serbest bırakır. Bu tükürük, insan kanının pıhtılaşmasını önleyen ve sivrisinek ağzında akan kanları tutan proteinler içerir. Aslında, bazı insanlardaki sivrisinek ısırığıyla alerjik reaksiyona neden olan bu proteindir.

Sivrisinek Isırmalarına Karşı Alerjik Reaksiyon

Sivrisinek ısırığının belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ayrıca, belirtiler hemen yada geç görülebilir. Sivrisinek ısırığına karşı özgü tepki, ısırık çevresinde şişkinlik olmasıdır. Kişinin ısırılan bölgeyi kaşımsı durumunda ısırılan yer kanayabilir.

Aşırı kaşıma, enfeksiyona neden olabilir ve bu da ayrı bir tedavi gerektirebilir.Sivrisinek ısırığı kaşıntıları kısa sürer ve vücut bu proteinlere karşı bağışıklık geliştirdiği için, belli bir süre sonra sivrisinek sokması halinde kaşıntıların ciddiyetini düşürür. Çocuklarda sivrisinek sokmalarına karşı alerjik reaksiyon, sivrisinek ısırığına karşı henüz bir bağışıklık geliştirmediğinden oldukça yaygındır.

Alerjik reaksiyonlardan muzdarip insanlara ‘Skeeter sendromu’ yani Sivrisinek Alerjisi olduğu söyleniyor. Skeeter sendromunun belirtileri, büyük  ısırık alanı, morarma, kabarcıklar vb. ile sınırlı olmayan şişkinliktir. Nadir durumlarda anjioödem, anafilaksi veya astım semptomlarını kötüleştirebilen bir duruma neden olabilir. Skeeter sendromu oldukça nadirdir ve benzer reaksiyon öyküsü olan insanlara zarar verir.

Risk Grubu

Sivrisinekler herkesi ısırmasalar da, sivrisinek ısırığı ve onlardan kaynaklanan alerjik reaksiyonlar daha çok eğilimli insanlar var.Sivrisinek sokmalarına karşı alerjik reaksiyonlar için risk grubu aşağıda verilmiştir.

  • Bataklık bölgelerinde çalışan işçiler.
  • Açık kanalizasyon veya bataklık alanlarına yakın olan insanlar.
  • Zayıf bağışıklık sistemi olan çocuklar ve diğer insanlar.
  • AIDS ve kanser gibi bağışıklık yetersizliği hastalıklarından mustarip insanlar.

Bu risk grubuna mensup olursanız, alerjik reaksiyonları önlemenin tek yolu, sivrisinek ısırmasını önlemektir. Sivrisineklerin yaşadığı yerden kaçınmanın mümkün olmadığı durumlarda, en azından iyi giyinmeyi tercih etmelisiniz.

Teşhis ve Tedavi

Teşhis, ‘sivrisinek tüm vücut özütü’ kullanan deri testinin sonuçlarına bağlı olarak yapılır. Radyo Allergo Sorbent Testi (RAST), hastadan alınan çeşitli örneklerle  alerjenlere karşı tespit eden çok etkili bir testtir. Alerjik reaksiyon tedavisinde kortikosteroidler veya oral antihistaminikler kullanılmaktadır.

Sivrisinek sokmasıyla ilgili alerjik reaksiyonlar gerçekten de dikkat çekicidir, ancak sivrisineklerin asıl sorunu sıtma ve ateşli salgın şeklinde gelir. Bu iki hastalık, tropikal ülkelerde oldukça yaygındır. Uygun tedavi yapılmazsa, kişinin hayatını tehlikeye girebilir.

Sivrisinek ısırığının ciddi bir tıbbi duruma dönüşmesi nadir olsa da, nefes darlığı veya herhangi bir vücut bölümünün aşırı şişmesi gibi olağan dışı belirtilere rastlarsanız, derhal doktora danışmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu