Sağlık

Siyah Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Rusya’da Çernobil faciası sonrası bölge insanlarına, radyasyona karşı korunabilmeleri ve maruz kaldıkları hasarı onarabilmeleri için siyah üzüm çekirdeği kullanılmıştır. Üzüm çekirdeği içeriğinde hücre yenileyici, metobolizma destekleyici ve antioksidan olarak bilinir. Diğer bir etken madde olan resveratroller ise kan dolaşımını düzenleyici, kolesterol düşürücü, kalbi rahatlatıcı olarak bilinmektedir.

Aslında kanımızın rengi kırmızı değil bulanık beyazdır.Kana renk veren ve yoğunluk veren bir çok madde vardır. Kan insan bedeninde her noktaya ulaşabildiği için her organın ihtiyaç duyduğu proteinleri ve oksijeni taşımaktadır. Kanımıza kırmızı rengi veren hemoglobin yapısındaki demir elementidir.Ve hemoglobin olarak isimlendirilir. Görevi organlara oksijen taşımaktır.

Kana kırmızı renk veren bu elementten Siyah üzüm çekirdeği içerisinde bol miktarda bulunmaktadır.Vücudun oksijen taşıma kapasitesini arttırır, enerji verir ve dinç olmayı sağlar. Yaşlanmayı azaltıcı etkileri de görülmektedir. Bu nedenle anemi (kansızlık) sorunlarında da kullanılmaktadır. ABD Alabama Üniversitesi’nde üzüm çekirdeğinin beyin üzerindeki etkileri araştırılmış, proteomik analizi yapılarak beyin proteinlerini düzene soktuğu tespit edilmiştir. Alzheimer gibi hastalıklarda önerilmektedir.

Görme gücünde yaşlanmaya bağlı bozuklukları azaltmaya yardımcı olduğu,gözdeki sarı leke dejenerasyonunu önlediği de bilinmektedir.Hamilelik sürecinde ve emzirme dönemi dahil anneyi ve bebeği demir eksikliğinde, kansızlıkta takviye edicidir.Ayrıca kolesterole bağlı damar tıkanıklığını önleme ve tedavisinde de kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu