Sağlık

Soğuk Su İçmenin Vücuda Zararları

Genellikle yazın serinlemek için içimizde hep buzlu su içme isteği oluşur. Ancak aşağıdaki bilgileri okuduktan sonra, buzlu su içmeyi iki kez düşünebilirsiniz. Bu bilgiyle karşılaştığımda şaşırdım, ancak kısa sürede herkesle paylaşmanın önemli olduğunu anladım, çünkü tanıdığım çoğu insan sadece buzlu su içiyor ve arkasında saklı olan tehlikeleri bilmiyor. İşte onlar:

Sindirimi bozar

Soğuk su içmek, mide, karın ağrısı ve mide bulantısına neden olabilir.Bunun nedeni, soğuk sıcaklıkların antienflamatuar olması, dolayısıyla kan damarlarının geri çekilmesidir. Buzlu su alımının bir başka yan etkisi midenin büzülmesi ve yiyeceğin verimli bir şekilde işlenememesi için fazla sıkılaşmasıdır.

Enerjinizi bitirir

Soğuk su içmek size kısa vadede enerji vermiş gibi görünse de, uzun vadede enerjinizi boşaltır. Bunun nedeni, vücudunuzun suyu ısıtmak için ekstra enerji kullanması ve ortalama sıcaklığına getirmesidir.

Boğazını tahriş eder

Soğuk bir kış gününün burun akıntısına neden olabileceği ve göğsünüzü tıkadığı gibi, soğuk su da aynı vücut tepkisini yaratır. Başka bir deyişle, vücudunuz herhangi bir soğuk havayı veya yutulmuş sıvıyı ısıtmak için doğal bir nemlendirici olarak mukus üretir. Aradaki fark, buzlu su durumunda, bu vücut yanıtının gereksiz olması ve tüplerinizde fazladan sümük birikmesi ve böylece boğaz ağrınızın kesilmesidir.

Kalp atış hızını azaltır

Soğuk su içmek kalp atış hızınızın düşmesine neden olabilir. Bunun nedeni, boynun arkasından geçen vagus sinirin, ani bir soğuk su içmesinden etkilenmesidir. Acil bir önlem olarak, vücut ısınız bir kez daha dengeye gelene kadar kalbiniz yavaşlar.

Hidrasyonu önler

Bu listenin önceki bölümlerinde daha önce belirtildiği gibi, buzlu su içmek, vücudunuzu yeniden sulandırma sürecini hızlandırmak yerine yavaşlatır. Bunun nedeni, vücudun kullanılmadan önce bu suyu vücut sıcaklığında bırakması gerektiğidir. Bu kuralın tek istisnası, uzun mesafedeki yarışları uygulayan, uzun vadede egzersiz yaparken su seviyelerini korumak için geç müdahale mekanizmasından yararlanan insanlardır.

Kabızlık

Her ne kadar oda sıcaklığında olan içme suyu sindirim işlemine yardımcı olsa da, buzlu su içmek kabızlığa neden olma potansiyeline sahiptir.Yiyecekler vücuttan geçerken katılaşır ve sertleşirken, aynı zamanda bağırsakları da tutar, bu da tahliye edilmesinde zorluklara yol açabilir.

Baş ağrısı

Buzlu sıvı, omurgadaki birçok hassas sinirleri soğutur ve hemen beyninize mesajlar iletir ve bu da baş ağrısına neden olur.

Ekstra yağlanmaya neden olur

Vücudun daha çok çalışmasını ve böylece daha fazla kalori yakmasını sağlamak için çok bardak soğuk su içerek kilo verme fikri tamamen doğru değildir. Bunun nedeni, vücuttaki soğuk sıcaklıkların yağların sertleşmesine neden olması ve onları dondurması ve böylece vücudun onları sindirmesini zorlaştırmasıdır.

Kaynak
littlethings.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu