Türkiye

Osmanlı İmparatorluğunun Atası; Süleyman Şah Kimdir?

Osmanlı İmparatorluğunun atası olan Süleyman Şah, Oğuzların Kayı boyundandır. Doğum yeri, tarihi ve ailesi hakkında kaynaklarda geniş bir bilgi yoktur.

On ikinci yüzyılın sonlarında Türkistan’da dünyaya geldi.Kabile reisi oldu.Moğol Cengiz Hanın Orta Asya’da yapmış olduğu istila sonucunda on üçüncü yüzyılda Türkistan’dan batıya hicret etti.

Türkistan’dan 50 bin kişi ile batıya geçen Süleyman Şah, 1224 yılında Erzincan ve Ahlat taraflarına yerleşti. Cengiz Han, 1227’de öldükten sonra kabilesini tekrar toplayarak dönmeye hazırlandı. Fırat Vadisinde Ca’ber Kalesi yakınlarında atını yüzdürerek karşıya geçtiği sırada nehirde boğuldu.

Süleyman Şah, Fırat kenarına defnedildi.Osmanlı Devleti yıkıldıktan sonra Türkiye hudutları dışında kalan mezarı Suriye’ye bırakıldı. Ca’ber’de bulunan mezarında Türk bayrağı dalgalanmakta ve Türk askeri nöbet tutmaktadır.

Süleyman Şahın hicretten sonra Sungur Tigin, Gündoğu, Dündar ve Ertuğrul isminde dört oğlu kaldı. Sungur Tigin ve Gündoğu kabileleri ile birlikte yollarına devam ettiler. Dündar ve Ertuğrul, 400 aile ile Sürmeli Çukur’da birleşti. Sürmeli Çukur’da Moğollarla savaşan Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubad’ın kuvvetlerinin az olduğunu gören Ertuğrul Gazi, ona yardım etti. Bunun üzerine Alaeddin Keykubad, Ertuğrul Gaziyi mükafatlandırıp Söğüt Ovasını kışlık, Domaniç Yaylasını yazlık olarak verdi.

Söğüt ve Domaniç’e yerleşen Ertuğrul Gazinin torunu Osman Gazi, burada üç kıtaya ve yedi denize 600 yıldan fazla hakim olacağı Osmanlı Devletini kurdu.

Süleyman Şah’ın mezarı, ölümünden dokuz asır sonra 1973 yılında Suriye, Ca’ber Kalesi’nin bulunduğu bölgeyi sular altında bırakacak olan bir baraj inşaatı başlayınca türbesi yeni bir türbe inşa edilerek Karakozak Köyüne taşındı.2015 yılında ise terör örgütlerinin saldırılarından zarar görmemesi için Türk Silahlı Kuvvetlerinin yaptığı bir gece operasyonu ile Suriye Eşme köyüne taşınmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu