Hayvanlar
Popüler İçerik

Süleymancık (Türk Keleri) Nasıl Bir Canlıdır?

Süleymancık-Türk-Keleri-2Türkiye’de tüm sahil kesimlerinde bulunan, kertenkeleye benzeyen halk adında Süleymancık diğer adıyla Türk Keleri olarak bilinen zararsız ve zehirsiz bir canlıdır. Dünyada ismi “Hemidactylus Turcicus” yani Türk Keleri olarak adlandırılır.

Süleymancık (Türk Keleri), zehir taşımayan, geceleri sivrisinek ve böceklerle beslenen bir canlıdır. Yaklaşık olarak boyu 10 cm civarlarındadır. Geniş parmakları olan Süleymancık sahil kesimlerinde yaşar. Genellikle Akdeniz ve Ege civarlarında görülür. Fakat Anadolu’da İzmir’den Şanlıurfa’ya kadar görülebilir.

Süleymancık bazen evlerimize bile girebiliyor. Bu nedenle panik olmamıza gerek yok. Hiçbir şekilde insana zarar vermez ve tam aksine insanların yararına bile işler yapan bu canlı bizlerin zehirli kimyasallar kullanarak öldürmeye çalıştığımız sivrisinek ve böcekleri yiyerek yok eder.

Geceleri avlanan bu canlı kimseyi rahatsız etmez ve kulakla duyamayacağımız derecede tiz sesler çıkararak bu görevi yerine getirir.

Boyları yaklaşık 9 ile 10 santim arasında değişebilir.Göz bebekleri yuvarlak değil dikeydir. Rengi açık kahve ya da kahverengi gri arasında değişir. Sırt bölgesinde ise benekleri bulunmaktadır. Alt bölgesi kirli beyazdır.Ayak parmaklarında dip kısımlar dar uç kısımları genişlemiş plaklardan oluşur. Geceleri renkleri değişir ve oldukça şeffaf bir görünüme ulaşır.

Dişileri 2 adet yumurta bırakabilirler.Yumurtlama olayı yılda birkaç kez tekrarlanabilir. Yavruları yumurtadan 3 ayda çıkarlar ve 6 ay içerisinde ergenliğe erişebilirler. Süleymancıklar yumurtalarını, kaya oyuklarına, Yarıklara ve uygun olan taşların altlarına yerleştirirler. Tehlike anında kuyruklarını yukarı doğru bükerek beklemeye geçerler.

Ayrıca ülkemizde bulunan Türkiye Kurbağa ve Sürüngenler Gözlemciliği ve Fotoğrafçılığı Topluluğu, bilinçsiz olarak öldürülen Süleymancığı korumak amacıyla “Lütfen Beni Öldürmeyin” atıflı bir kampanya düzenlemiştir.

Süleymancık-Türk-KeleriDarphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, Türk Keleri için 2016 – 2018 yılları arasında geçerli olacak şekilde Türkiye’de Görülen Hayvan Türleri koleksiyonuna ekleyerek hatıra parasını çıkartmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu