Tarih

Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii Tarihi? Süleymaniye Camii Özellikleri ?

İstanbul’un siluetini minareler ve kubbeler süsler. Şehrin en büyük ve görkemli yapısı Süleymaniye Camii’dir. Süleymaniye Camisi bir mimari şaheserdir.

On altıncı yüzyıl mimarlık dünyasının bir dehası olan Mimar Sinan, cami ve etrafını saran büyük kompleksi 1550-1557 yılları arasında tamamlamıştır.

Mekânın bütün elemanları uyumlu bir armoni içerisindedir. Statik bakımından da yapının dengesi kusursuzdur. Zaman içinde İstanbul şehrini sarsan depremler burada tek bir çatlağa bile sebep olamamıştır.

Eseri 7 yılda tamamlayan Mimar Sinan, sesin yayılması ve iyi duyulması için inşaat sırasında kubbe katları arasına ağızları içeriye açık şekilde ve 50 cm derinliğinde 64 küp yerleştirmiştir.Zemine de sesin daha iyi yansıması için tuğlalardan boşluk bırakmıştır.

Türk sanatının klasik döneminin kurucusu ve geliştireni Mimar Sinan, sanatının üstünlüğünü burada da ispat etmiştir. Caminin avlusunun etrafını çevreleyen büyük komplekste okullar, kütüphane, hamam, aşevi, kervansaray, hastane ve dükkânlar bulunur.

Dört minaresi olan caminin esas mekânını büyük bir kubbe örter. Caminin ana girişi etrafı revaklarla çevrilidir. 53 metre yüksekliğinde 26,50 m çapındaki merkezi kubbeyi fil ayağı denilen dört büyük paye taşır.

Cami, içindeki kandil islerini temizleyecek hava akımına uygun inşa edilmiştir. Yani cami, içinde yağ lambalarından çıkan islerin tek bir noktada toplanmasını sağlayan bir hava akımı yaratacak şekilde inşa edilmiştir. Camiden çıkan isler ana giriş kapısının üzerindeki odada toplanmış ve bu isler mürekkep yapımında kullanılmıştır.

 

Süleymaniye Camii

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu