Yiyecek & İçecek

Tahin Nasıl Yapılır?Faydaları Nelerdir?

Tahin susamdan yapılan bir besindir.Susam tanelerinin ezilerek ve çeşitli işlemlerden geçirilerek yağ gibi akıcı bir hale getirilmesi ile oluşur.İyi kalitede olan susam taneleri elenir, kabukları soyularak ayrıldıktan sonra yıkanarak 150-200 °C’de 2-3 saat arasında kavrulur.Daha sonra oda sıcaklığına inene kadar bekletilip ezme işlemi yapılır ve tahin elde edilir.

Tahin unlu mamullerde ve kahvaltılarda tüketildiği gibi içerisine bal ya da pekmez koyularak tatlı olarak da tüketilebilir.

E, B ve C vitaminleri açısından zengin olan tahin,hücre yapısının bozulmasını engeller yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Kansere karşı koruyucudur, damar sertliğini engeller ve idrar söktürücü özelliğe sahiptir.

Vücuda alınan ağır metaller, zehirler,radyasyon ve bazı ilaçların yaratmış olduğu toksinleri vücuttan atmaya yarar.Yaşlanmaya bağlı olan hafıza kaybını önlemeye yardımcı olur. E vitamini çok güçlü bir antioksidandır vücuda enerji verir.iki çorba kaşığı tahin yaklaşık yarım kilo bifteğe eşittir.

Kendine özgü bir kokusu olan tahin su ile temas etmediği sürece uzun süre bozulmaz.Pekmezle karıştırıldığında sadece enerji vermez hem kan yapar hem de kış aylarında üşümeyi engeller.Tahinin sade olarak tüketilmesi mide rahatsızlıklarına son derece faydalıdır.Tahin kolesterol içermez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu