Hobiler & Özel İlgi Alanları

Tef (Def) Nedir?

Tef (Def) NedirTef, yuvarlak bir kasnağın üzerine gerilmiş bir deriden oluşmaktadır. Def bazı kaynaklarda Tef ismiyle de karşımıza çıkmaktadır. El parmaklarının uçlarının vurulmasıyla ses çıkarır.

Çok eski tarihlerde bulunan bu klasik müzik aleti bir çok millet tarafından kullanılmıştır.Tef,görünümünün yanı sıra değişik özelliklere sahip bir çalgıdır.Normal bir tef kasnağı 20-40 cm aralığında değişen bir çaptadır.Eni 4-6 cm arasında değişmektedir.Bu kasnak üzerine ince yapıda bir deri 3 ila 4 yerinden gerdirilir.Tef kullanım alanına göre kasnak üzerine ziller takılarak da kullanılabilir.

Tefin daha büyük olanı da vardır bunun ismi ise “daire”dir.Bir ritim çalgısı olan tef, “tarande”,”Çingene” ve “acem” gibi isimlerle de anılmaktadır.Tefin güzel ses vermesi için üzerine gerilen derinin oğlak derisi olması gerekmektedir.Çeşitli şekillerde yapılan süslemeler tefin değerini daha çok artırmaktadır.Farklı ağaçlardan yapılan süslemeler,fildişi,sedef gibi kaplamalar tefin değerini artıran örneklerdendir.

Tef günümüzde genellikle kına gecelerinde ve düğünlerde kullanılmakta olup zilli ve zilsiz tef olarak iki şekilde karşımıza çıkar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu