Bulunduğumuz çağın vazgeçilmeyen aletlerinden biri olan Televizyon,75 yıl önce bulunmuştur.İskoç’lu mucit John Logie Baird yaptığı çalışmalarla televizyonu icad etmiştir.Baird,daha 12 yaşındayken oturduğu eve elektrik sistemi döşemiş ve yolda arkadaşlarınla konuşabileceği ilk telefon santralini geliştirmiştir.

Baird,daha sonraki yıllarda televizyon icadına başlamış ilk televizyonu bir çay tenekesi ve bir lavabodan yapmıştır.Daha sonraki denemelerinde bir projeksiyon lambasını bisküvi kutusuyla kaplamıştır.

Yaptığı düzeneğe kullanılmış lenslerle devrelerden tarama diskleri ekledi.Daha sonra, tahta çubukların arasına balmumu ile tutturduğu nakış iğnelerini de ekledi.Bundan sonra çalışmalarına devam eden mucit,1925 yılında hayal ettiği gibi “Stokey Bill” isimli ilk televizyonundan görüntü almayı başardı.

Başlarda Logie Baird’in yapmış olduğu televizyon kimse tarafından ciddiye alınmadı.Daha sonra ilk televizyon yayınını BBC kanalı 1929 yılında günde iki yayın kuşağı yaparak başladı.Yayın kuşaklarının ilki haber ikincisi müzik yayınıydı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

sixteen − six =