Hobiler & Özel İlgi Alanları

Tesbih Nedir?Tesbih Hakkında Bilgiler

İslam dininde ibadet sırasında tekrar edilen zikrin sayısını belirlemek amacıyla ipe dizilmiş belli sayılarda olan boncuklara denir.

Tesbih, ip üzerine dizilmiş çeşitli materyallerden yapılmış bir araçtır. Türk kültüründe erkeklerin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Sadece elde çekmek için değil koleksiyon amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Günümüzde tesbih üretimi yapan birçok usta bulunmaktadır. Tesbih üretimi büyük bir sanat haline gelmiştir.

Tesbihi birçok malzemeden üretmek mümkündür. Bunlar genelde mineraller, değerli madenler, denizden çıkan inci, mercan ve sedef, bazı fosiller, sert yada kokulu ağaçlar, bitki çekirdekleri ve sentetik maddelerden yapılmaktadır.

Tam olarak tesbih, imame, nişane, pul, tepelik, püskül yada kamçı gibi bölümlerden oluşmaktadır.Eskiden tesbih taneleri el tornalarıyla yapılırken, günümüzde elektrikli tornalar kullanılmaktadır. Osmanlı döneminde tesbihçilik sanatı 17. yüzyıllara dayanmaktadır.

İslam dininde, Müslümanların kullandığı tesbihler 33, 99, 500, 1000 ve 5000’lik olarak sınıflandırılmaktadır. 99 taneli tesbihler cami ve evlerde, 500 taneli tesbihler tekkelerde kullanılmaktadır. Bunlar genelde küçük taneli boncuklardan oluşmaktadır. 500 ve 1000’lik tesbihlerin büyük taneli olanlarıda mevcuttur.

Tesbihçiliğin üstadı Veysel Karani olarak bilinmektedir.Geçmişte tesbihçi dükkanlarına “Besmeleyle açılır her gün bizim dükkanımız, Hazret-i Veysel Karani pirimiz üstadımız.” yazan levhalar asarlarmış.

Yapıldığı malzemeye göre tesbih çekmenin bazı kuralları vardır.Yaz ayında doğal kristal olan necef, şahmaksut, yeşim ve kabe toprağından yapılan tesbihler çekilmelidir. Bunların dışında yapılan tesbih türleri çekildiğinde ele yapışmaktadır. Ayrıca kehribar tesbihlerin yapısı yumuşak olduğundan nazikçe çekilmeleri gerekir. Aksi taktirde delikleri genişlemektedir.

Kaynak
İslam Ansiklopedisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu