Edebiyat & Sanat

Tevfik Fikret Kimdir?

Tevfik Fikret (1867-1915) Türk şiirinin yenilenmesinde en önemli rollerden birini üstlenmiş büyük Türk şairi.Adı Mehmet Tevfik,babasının adı Fikret Bey’dir.1888’de Sultani’yi (bugünkü Galatasaray Lisesi’ni) birincilikle bitirdi ve öğretmen oldu.

Uzun yıllar Galatasaray ve Robert kolej gibi okullarda edebiyat öğretmenliği yaptı.Edebiyatı Cedide(Yeni Edebiyat)olarak bilinen ve Serveti Fünun dergisinde ortaya çıkan edebiyat akımına katıldı; derginin ve hareketin lideri oldu.

Şiire Recaizade Mahmut Ekrem ve Abdülhak Hamit Tarhan etkisinde başlayan Fikret,zaman içinde kendi üslubunu yarattı ve daha sonra serbest müstezat tarzında yazdığı şiirlerle Türk şiirinin yenileşmesinde önemli rol oynadı.Daha sonra gelen bütün kuşaklar Fikret’in açtığı yolda ilerlemiş,onun geliştirdiği yeni söyleyiş biçiminden esinlenmişlerdir.

Fikret şair olduğu kadar eğitimci yanıyla da belirginleşmektedir.Sadece üslupta değil düşünce açısından da yenilikçidir ve yaşadığı dönemde olsun,ölümünden sonra olsun sanatsal ve düşünsel açıdan etkili olmuştur.

Lirik,doğa tasvirleri ve duyguların anlatımı üzerine kurulu ilk şiirlerinden sonra,özellikle de Meşrutiyetin ilanıyla birlikte toplumsal,epik şiire yönelmiştir.Aynı sırada didaktik tarzda,özellikle çocuklar için bugün de 100 Temel eser arasında kabul edilen eserler vermiştir.

Türk şiirinin önemli şairlerinden Tevfik Fikret, I.Dünya Savaşı devam ederken 1915’te vefat etmiştir.Mezarı diğer birçok şairimiz gibi Aşiyan Mezarlığındadır.

Şiir Kitapları:Rübab-ı Şikeste (Kırık Saz),Tarih-i Kadim (Eski Tarih),Haluk’un Defteri,Şermin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu