Sağlık

Tifo Hastalığı Nedir?Hangi Yollarla Bulaşır?

Tifo Hastalığı NedirTifo hastalığı, bulaşıcı ve mikroplu bir hastalıktır. Hastalığın mikrobu çubuk şeklindedir.Tifo basili adı verilen bu mikrop, çoğunlukla tifolu hastaların idrar veya dışkılarında, kanında, tükürüklerinde veya vücutlarında görülen deri döküntülerinde bulunur.

Tifo salgını, lağım suları karışmış içme suları veya lağım suları ile mikroplanmış yiyecek maddelerinin tüketilmesiyle meydana gelir.

Tifo salgını genellikle yaz ve sonbahar aylarında görülür. Hastalık, mikrop vücuda girdikten yaklaşık 7 ile 15 gün arasında ortaya çıkar.

Hastalığın ilk günlerinde yorgunluk ve baş ağrıları görülebilir. Fakat hasta yatma ihtiyacı hissetmez. Birkaç gün sonra yüksek ateş meydana gelir. İştahsızlık, burun kanaması,baş ağrısı, bronşit, mide ve bağırsak bozuklukları ayrıca bununla birlikte ishal görülür.

İlk belirtilerin ortaya çıkmasını takip eden birkaç gün içinde ateşi daha da şiddetlenir. Göğsünde karnında ve sırtında sinek ısırığına benzeyen kırmızı lekeler belirir. Bu günler de tansiyon düşer, nabız yavaşlar.

Hastalığın üçüncü haftasında karın gerginleşir ve şişer. Bağırsak kanamaları görülebilir ve hastanın dışkısı yumuşaklaşır. Bademcikler iltihaplanır ve hasta zayıflar. Üç haftadan sonra, ateş düşmeye başlar ve diğer belirtiler kaybolmaya başlar.

Tifo beyni,böbrekleri, kalbi, karaciğeri,akciğeri kulak ve göz sinirlerini etkiler. Bu nedenle iyi bir tedavi şarttır.

Hastaya yoğurt,ayran,süt,meyve suları,hoşaf,limonata, portakal suyu, yumurta sarısı, yumurtalı çorbalar, sebze ve meyve püreleri,iki kez çekilmiş kıymadan yapılan köfteler verilir. Bolca su içirilir.

Tifo Hastalığından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Kişinin tifodan korunması için tifo aşısı yapılabilir.Kişi aşı olmuş olsa dahi Yiyecek ve içeceklerden geçebilecek enfeksiyonlar için korunma önlemleri alınmalıdır.

Mümkün olduğunca kaynamış su ile yıkanan yiyecek ve içecekler kullanın.Hangi suyla yapıldığını bilmediğiniz içecekleri kullanmayın.

Tifo Hastalığı Genellikle Hangi Ülkelerde Görülür?

Tifo riski özellikle Batı Afrika,Güney Asya,Hindistan alt kıtası ve Peru’da daha fazla görülür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu