Sağlık

Topuk Dikeni Nedir?Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Topuk dikenleri, teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi zor olabilen ve hatta bilginiz olmadan gelişebilen rahatsız edici bir durumdur.Topuk dikeninin, nedenleri, önleyici tedbirleri ve tedavi seçenekleri konusunda yazdığımız bu makaleyi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni, topuk kemiğinin arkasında veya altında gelişen kemikli bir büyümedir. Kalkaneal spurs veya osteofit olarak da bilinen bu küçük, kemik çıkıntıları genellikle herhangi bir belirgin semptom olmaksızın gelişir ve ömür boyunca ağrı veya iltihaplanmaya neden olmaz.Ancak başlangıçtaki rahatsızlık aşamalarında, röntgen üzerinde bile görünmeyebilir.

Topuk dikeni teşhisi zor olabilir çünkü sıklıkla topuk kemiğini ayak parmaklarına bağlayan tendonun iltihaplanması olan plantar fasiit ile karıştırılır.Topuk dikeni topuğun sırtında geliştiğinde, daha çok Aşil tendonu veya inflamatuvar tendinit koşulları ile ilişkilidir. Bazı insanlar da başka bir inflamatuar durumla herhangi bir bağlantı olmadan, kendi başına bir topuk dikeni geliştirir.

Topuk Dikeni Nedenleri Nelerdir?

Topuk dikeni, fazla kalsiyum birikimi, ayak bağları üzerindeki gerginlik, tekrarlayan fiziksel aktivite, çeşitli iltihaplı hastalıklar, obezite, uygun olmayan ayakkabılar ve yürüme sorunları gibi çeşitli nedenlere sahip olabilir.

Ayak Bağları

Topuk dikeni vakalarının çoğu, ayak bağlarında hasar veya iltihaplanma nedeniyle oluşur; Bu hasar veya zorlanma algılandığında, ligamentin desteklenmesi için daha fazla kalsiyum birikmesi oluşur, bu da topuk kemiğinin tabanındaki veya arkasındaki kemik büyümesine yol açabilir.

Kalsiyum Seviyeleri

Vücuttaki fazla miktarda kalsiyum, topuktaki sertleşme sürecini hızlandırabilir, aynı şekilde, gut ve diğer enflamatuar durumlarla aynı şekilde, kandaki aşırı yüksek bir kalsiyum seviyesi artabilir.

Tekrarlayan Fiziksel Aktivite

İlgili sporlarda düzenli olarak zıplayan veya koşan sporcular için topuk dikeni oldukça yaygın olabilir. Ayaklardaki topuklar, kemerler ve bağlar üzerindeki bu sürekli etki, iltihaplanmaya neden olur ve potansiyel olarak bu durumun gelişimini hızlandırır.

Obezite

Vücudunuz, tasarlandığından daha fazla ağırlık taşıyorsa, bu ekstra ağırlığın sorumluluğunu genellikle ayaklar çekmektedir. Obezite, bacaklarda ve ayaklarda kronik inflamasyona yol açan bağ ve kaslara çok fazla baskı yapabilir, bu yüzden obez insanlar bu durumdan sık sık acı çekerler.

Yaşlanma

Yaşlandıkça vücudumuzdaki dokular, kemikler ve bağlar parçalanmaya veya zayıflamaya başlar.Bu, artrit gibi enflamatuar durumlara yol açabilir ve ayrıca topuk dikenine neden olan kalsiyum birikmesine de katkıda bulunabilir.

Ayakkabı Seçimi

Düzgün takılmayan veya yeterli desteği sağlamayan ayakkabılar, topuk dikeninin çok yaygın bir nedenidir. Eğer ayakkabılarınız çok gevşekse, çok sıkıysa veya kemerinizi desteklemiyorsa, ayağınızdaki tendonlarda ve bağlarda iltihaba yol açabilir, bu da topuk dikeni riskini artırır. Ayrıca, yüksek topuklu ayakkabılar ya da parmak arası terlik giymek sizi çok daha yüksek bir riske sokabilir.

Topuk Dikeni Belirtileri

Topuk dikeninin belirtilerini tanımlamak zor olabilir, çünkü bu durum sadece acı çeken insanların yaklaşık % 50’sinde ağrıya neden olur. En sık görülen belirtilerinden bazıları, topuğun içine itilen bir bıçak ya da pim gibi keskin bir bıçak ağrısını içerir, ardından ayağın bu bölgesinde sıkıcı bir ağrı görülür.Belirtiler özellikle sabahları veya uzun bir süre oturarak ayağa kalktığınızda ortaya çıkar.

Bu belirtiler, vücudun o bölgeye artan kan akışından kaynaklanır, bu da hasarlı doku alanını şişirip, topuk dikmesine karşı baskı yapmasına neden olabilir. Topuk dikenine neden olan kalsiyum birikimi vücudunuzun bağları ve tendonları destekleme biçimidir, ancak topuk dikeni topuk yastığının hassas dokusuna girdiğinde daha fazla acıya yol açar.

Bununla birlikte, bahsettiğimiz gibi, insanların neredeyse % 50’si herhangi bir rahatsızlık ya da iltihaplanma sonucu bir topuk dikeni sonucu yaşar ve cerrahi olarak alınması gereken büyüklükte olana kadar varlığından haberdar olmayabilir. Topuk dikeni yeterince büyüyünce, derinin altında hissedilebilir ve hatta ayağın altında veya topuk arkasının arkasında küçük bir çıkıntı olarak görülebilir.

Topuk Dikeni Oluşmasını Önleme

Topuk dikenlerini önlemenin en etkili yollarından bazıları,kişinin uygun ayakkabıların giyilmesi ve değiştirilmesi, egzersizden sonra yeterince dinlenilmesi, egzersizden önce ısınması ve kilo vermesidir.

Ayakkabı

Daha önce belirtildiği gibi, uygun olmayan ayakkabılar, topuk dikeni olma şansınızı önemli ölçüde artırabilir. Egzersiz yaparken uygun ayakkabılar giymek, özellikle de koştuğunuzda, topuk dikeni riskini azaltmak için önemlidir.

Kilo Vermek

Obezite topuk dikeninde önemli bir faktör olduğundan, uygun kiloyu korumanızı sağlamak bu durum için etkili bir önleyici tedbirdir.

Isınma Alıştırması

Egzersiz yapmadan veya tekrarlayan bir aktiviteye başlamadan önce, ayağınızdaki tendon ve bağları ısıtmak, gerginliği ve iltihabı azaltacaktır.

Yeterli dinlenme

Yoğun fiziksel aktiviteyi veya egzersizi takiben, bu kasların ve bağların vücudun diğer bölgelerine daha fazla baskı yapmadan önce kendilerini dinlendirmeleri ve tamir etmeleri çok önemlidir.

Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Olur?

Topuk dikenini tedavi etmek için birçok yöntem var.Bu yöntemlerden bazıları şunlar:

Fizik Tedavi

Topuk dikeni teşhis edildikten sonra bir fizyoterapistten yardım almak, topuk dikeni başlangıcını yavaşlatmak ve semptomlarını azaltmak için kullanabileceğiniz birçok farklı egzersiz ve teknik sağlayacaktır.

Yüzme / Bisiklet

Yüzme ve bisiklete binme, topuk dikeni için iki mükemmel egzersizdir.

Cerrahi Müdahale

Nadir durumlarda, özellikle kronik veya zayıflatıcı ağrıya neden olduğunda topuk dikenini çıkarmak için ameliyat yapılabilir. Bu topuk dikeni olan insanlar için son çare olarak kabul edilir ve doktorlar ve cerrahlar tarafından gerek olursa önlenir.

Ortopedik Ayakkabı

Bağlarınızı rahatlatmak için ortapedik ayakkabılar destek ve rahatlık sağlayabilirler.

Radyofrekans

Radyofrekans, ayaktaki elektriksel iletimi ve ağrı sinyallerini kontrol eden belirli sinir dokularını ısıtmayı içerir. Bu dokuları ısıtmak için orta frekanslı alternatif akım kullanılır.

Buz

Buz uygulamak, vücudun iltihaplanma tepkisini yavaşlatıp şişmeyi azaltarak iltihabı gidermeye yardımcı olabilir, bu da topuk ekleminin ağrılı bir şekilde topuk tabanının iltihaplı dokusuna girmesini engeller.

Hindistancevizi yağı

Hindistan cevizi yağındaki aktif içerikler, topuk dikeni de dahil olmak üzere çok çeşitli tıbbi durumları tedavi etmeye dayanmaktadır. Hindistan cevizi yağını etkilenen bölgeye günde 1-2 kez nazikçe masaj yaparak, iltihaplanmayı önemli ölçüde azaltabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir, bu topuk dikenini ortadan kaldırmaz, ancak belirtilerini en aza indirir.

Zerdeçal

Keşfedilen en güçlü antibiyotik baharatlardan biridir Bu antioksidan, şişmeyi azaltacak ve topuktaki ağrıları hafifletecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Her sabah zerdeçal takviyesi almak, topuk dikeninin az ağrısı olan insanlar için tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu