İslam

Totem Nedir?

Totem, ataları ve koruyucuları olarak değerlendirilmek üzere kabileler veya klanlar tarafından amblem olarak kabul edilen kutsal sembol anlamına gelir. Totem genellikle bir yazı veya sütundur ve bir hayvan, bitki veya başka bir nesne ile temsil edilebilir.

Totem, Kuzey Amerika’daki Ojibwe yerlilerinin yerli dilinde “aile markası” anlamına gelen “odoodem” den türetilmiş bir kelimedir .

Totemler, tılsım, grup içinde ibadet ve ibadet objeleri olarak görülür. Bazı kabilelerde totem, grubun arması çizilerek sembolize edilebilir, çeşitli nesnelerde ait olduğu ailenin kimliği olarak kullanılır.

Totem, belli bir toplum tarafından kutsal kabul edilen bir hayvan, bitki, nesne veya  belli bir fenomen olabilir. Doğaüstü güçlere ve koruyucu özelliklere sahip tanıdık bir sembolden oluşur. Totemler, korku, batıl inanç ve büyü havasıyla çevrilidir.

Kuzey Amerika yerlileri arasında, totem genellikle özenle hazırlanmış büyük ahşap bir heykeldir. 19. yüzyılda inşa edilen orijinal totemler Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki müzelerde görülebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde totem, söz konusu kişinin koruyucu ruhu olarak görülmektedir.

Totemizm

Totemizm, totemini, insan ile doğal bir varlık arasında yakın ve gizemli bir ilişki olduğu manevi bir ibadet unsuru olarak kullanan dini bir inançtır. Bu ilişki, iki varlık arasındaki ortak bir kökene dayanmaktadır. Bu din genellikle şamanizmle de ilişkilidir, çünkü aynı zamanda yerli kökenli bir dindir.

Totemizme inananlar öldüremez, eti yiyemez ve hatta totem’i temsil eden hayvana dokunamaz. Avcı topluluklarında Totemizm, daha çok ABD, Güney Asya, Avustralya, Yeni Gine, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Sudan’da ortaya çıkmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu