Sağlık

Trans Yağ Nedir?

Trans yağlar sentetik olarak yapılır; bunlar doğal olarak oluşmaz. Bu tip yağlar, sıvı bitkisel yağları katı yağ yapabilmek için onlara hidrojen eklenme işlemi olan endüstriyel bir süreçle meydana getirilir.

Ayrıca sıvı yağların kızartma işlemlerinde defalarca kullanılmasıyla da normal yağlar trans yağa dönüşebilir. Ayrıca bu yağlar kısmen hidrojenlenmiş yağlar olarak da bilinir.

Trans yağlar insan hayatı için gerekli değildir ve genellikle sağlığı iyi yönde desteklemez. Trans yağ tüketmek LDL kolesterol seviyesini artırır ve HDL kolesterol seviyesini azaltır ve böylece koroner kalp damar hastalıkları riski artar.

Bu nedenle dünyada birçok ülkede trans yağ kullanımı durdurulmaya çalışılmaktadır. Gıda firmaları tarafından daha çok trans yağlar tercih edilmektedir. Çünkü kullanımı kolay, üretimi ucuzdur. Ayrıca bu yağlar uzun süre dayanmakta ve yiyeceğe iyi bir tat vermektedir.

trans-yağ-yokturMargarinler trans yağlar grubu içinde yer alır. Bu nedenle yağ satın alırken paketin üzerini mutlaka okuyun. Üzerinde “hidrojene edilmiş nebati yağ” yazanlar doktorlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Bir deney yaparak margarinin plastik gibi sentetik (yapay) bir urun olduğunu anlayabilirsiniz. Bir paket margarin alın ve margarini gölge bir yere koyun.

Birkaç gün içinde, margarinin üzerine fazla bir canlının gelmediğini, kotu kokmadığını ve çürümediğini görürsünüz. Bunun nedeni plastiğe benzer bir molekül olmasıdır. Alınan gıda maddelerinin üzerinde yer alan etiketlerde Trans yağ yoktur! ibaresine dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu