Tarih

Truva Savaşı

M.Ö 3200 ile M.S.400 yılları arasında yaklaşık 2000 yıl Anadolu’nun bir kültür merkezi olan Truva harabeleri 9 yerleşme katına sahip olmuştur.

İki kıta arasında en eski yerleşim merkezlerinden biri olması nedeniyle ticaret zenginlik ve savaş kenti olmuştur.Homeros’un İliada’sında söz edilen Truva ise bu kentlerin altıncısıdır.

Truva Savaşı

Truva Kralı Priamos’un karısı Hekabe karnından ateşlerin çıktığı ve dumanın kent sularını kapladığını görür. Kahinlere danışırlar, kraliçe hamiledir ve doğacak çoçuk kente kötülükler getirecektir. Kenti korumak için bebek doğunca İda Dağı’na bırakılır.

Bebeği bir çoban bulur ve büyütür,çocuğun adı Paris’tir. Paris Sparta Kralı’nın karısı Helena’ya tutulur ve onu Truva’ya kaçırır. Mitoloji’de 10 yıl süren çıkış nedeni böyle anlatılmaktadır.

Akhalılar Truva’ya saldırırlar ancak ele geçiremezler. M.Ö.1200 tarihinde Akhalılar,Truva Kalesini ele geçiremeyince gemilerine binerler,kale dibinde ise tahtadan yapılmış büyük bir at bırakırlar.

Bu atı kale içine alan Truva’lılar zafer şenlikleri yaparken,at içinde gizlenen Akhalılar,kale kapılarını açarak gemideki diğer askerlerle saldırıp şehri ele geçirirler.

Mitolojideki bu hikaye üzerine temsili bir tahta at yapılarak Truva ören girişine yerleştirilmiştir.

TRUVA I (M.Ö. 3000-2500)

M.Ö 3000 – 2500 yılları arasında Erken,Orta,Geç Truva I olarak bilinmektedir.Bu döneme ait balıksırtı şeklinde örülmüş duvar,aletlerde bakır ve bronzlar kullanılmıştır.

TRUVA II (M.Ö. 2500-2300)

Bu dönem üst üste oluşan 7 kattan oluşan 3 ana evresiyle 2a,2b,2c olarak belirtilmektedir.Altın,gümüş ve elektrondan yapılmış takılar,süs eşyaları,kap formları bulunur.

TRUVA III (M.Ö 2250-2200)

Bu dönem diğer dönemler kadar gelişme gösterememiştir.Bir bakıma Truva II’nin devamı olduğu görülür.

TRUVA IV-V (M.Ö 2200-1800)

Bu dönemlerde iskan edilen evlerin kalıntıları bulunmaktadır.Erken Hellas Dönemine ait seramik eserler,Truva’nın ticari ilişkilerinin varlığını işaret etmektedir.

TRUVA VI (M.Ö 1700-1200)

Bu dönemde ithal Miken ve Kıbrıs kapları bulunur.

TRUVA VII ( M.Ö 1200-1000)

VI.dönemdeki Miken ve Kıbrıs kapları bu dönemde de karşımıza çıkmıştır.Bu dönemde büyük bir yangın izleri bulunmaktadır.

TRUVA VIII (M.Ö 900-350)

Yapılan arkeolojik çalışmalarda muhteşem Athena Tapınağı ve iki atlara ait buluntular ele geçirilmiştir.

TRUVA IX (M.Ö 350-M.S 400)

Bu döneme ait mozaik yapılar,tiyatro ve Bouleuterion bulunmaktadır.

Kaynak
canakkalekulturturizm.gov.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu