Türkiye

Tüm Avrupa Ülkeleri A’dan Z’ye Tam Listesi

51 ülkede yaklaşık 800 milyon insanın yaşadığı bir kıta olan Avrupa, zengin kültürü ve mirasıyla tanınmaktadır. Dünyanın yedi kıtasından biri olan Avrupa, güneyde Akdeniz, kuzeyde Arktik Okyanusu ve batıda Atlantik Okyanusu tarafından kuşatılmıştır. Ural Dağları tarafından Asya’dan ayrılmıştır. Avrupa, bölge açısından ve nüfus açısından üçüncü en büyük kıta bakımından ikinci en küçük kıtadır. Vatikan Şehri en küçüğü iken, Rusya hem nüfus hem de bölge açısından en büyük Avrupa ülkesidir.

Alfabetik Sırayla Avrupa Ülkeleri Listesi

Arnavutluk

Tiran Arnavutluk’un başkenti. Bu ülkenin siyasi sistemi Cumhuriyetçidir. Bu ülkenin nüfusu yaklaşık 2,88 milyon. Lek para birimidir ve Arnavutça konuşulan dildir.

Andorra

Andorra La Vella başkenttir ve toplam nüfus 0.078 milyon civarındadır. Andorra’nın siyasi sistemi Parlamento ve para birimi Avro’dur. Katalanca, Hollandaca, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca yaygın olarak konuşulan dillerdir.

Avusturya

Viyana, Avusturya’nın başkentidir. Avrupa Birliği’nin bir üyesidir. Avusturya nüfusu 8.75 milyon ve politik sistemi Federal cumhuriyettir. Resmi dil Almanca’dır, ancak İngilizce de konuşulmaktadır. Para birimi Avro.

Azerbeycan

Bakü Azerbaycan’ın başkenti. Bu milletin nüfusu yaklaşık 9.92 milyondur.
Azerbaycan Manatı para birimidir. Rusça, İngilizce ve Azeri yaygın olarak konuşulan dillerdir.

Almanya

Berlin, Almanya’nın başkentidir. Politik sistem federal Cumhuriyetçidir. Almanya nüfusu yaklaşık 82 milyon ve para birimi Avro’dur. Almanya sadece bir üye devlet değil, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden biridir.

Belarus

Minsk, Belarus’un başkentidir. Cumhuriyet sistemini takip ediyorlar. Bu ülkenin nüfusu yaklaşık 9.45 milyondur. Belarus Rublesi, kullanılan para birimidir. Belarusça, Rusça ve İngilizce konuşulan dillerdir.

Belçika

Brüksel, Belçika’nın başkentidir. Bu ülkenin nüfusu yaklaşık 11.46 milyon. Belçika, Avrupa Birliği’nin üye ülkelerinden biridir. Euro para birimidir ve siyasi sistem anayasal monarşidir. Fransızca, Hollandaca ve Almanca, burada sıkça konuşulan dillerdir.

Bosna Hersek

Saraybosna başkenttir ve takip edilen siyasi sistem Cumhuriyetçi’dir. Nüfus yaklaşık 3.75 milyondur. Bosnalı Cabrio Mark para birimidir. Boşnakça, Sırpça ve İngilizce konuşulan dillerdir.

Bulgaristan

Sofya, Bulgaristan’ın başkentidir. Takip edilen siyasi sistem Cumhuriyetçidir ve Avrupa Birliği’nin üye ülkelerinden biridir. Nüfus yaklaşık 7,03 milyondur. Para birimi Lev ve konuşulan dil Bulgarca.

Birleşik Krallık

Londra başkenttir ve siyasi sistem anayasal monarşidir. Nüfus 65.11 milyon ve para birimi Pound Sterling’dir. İngilizce dildir. İngiltere, Avrupa Birliği’nin üye ülkelerinden biridir.

Çek Cumhuriyeti

Prag Çek başkentidir. Siyasi sistem Cumhuriyetçidir ve nüfus 10.62 milyon civarındadır. Para birimi Çek Korunası. Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliği’nin üye ülkelerinden biridir. Yaygın olarak kullanılan dil Çekçe’dir.

Danimarka

Kopenhag başkenttir. Nüfusu yaklaşık 5.75 milyondur. Anayasal monarşi politik sistemdir ve kullanılan para Danimarka Kronu’dur. Danimarka, Avrupa Birliği’nin üye ülkelerinden biridir. Danca konuşulan dildir.

Ermenistan

Erivan, Ermenistan’ın başkentidir. Takip edilen siyasi sistem Cumhuriyetçidir ve ülkenin nüfusu 3.01 milyondur. Kullanılan para Dram. Konuşulan diller Ermenice, Rusça ve İngilizce’dir.

Estonya

Tallinn başkenttir. Siyasi sistem Cumhuriyetçidir ve nüfus 1.31 milyondur. Estonya, Avrupa Birliği’nin üye ülkelerinden biridir. Estonya Kroon para birimidir ve kullanılan dil Estonca’dır.

Finlandiya

Başkent Helsinki’dir ve siyasi sistem Cumhuriyetçidir. Finlandiya’nın toplam nüfusu 5.48 milyondur. Finlandiya, Avrupa Birliği’nin üye ülkelerinden biridir ve Euro’yu para birimi olarak kullanmaktadır. Fince ve İsveççe, yaygın olarak konuşulan iki dildir.

Fransa

Paris başkenttir ve siyasi sistem Cumhuriyetçidir. Fransa, üye devletlerden ve Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden biridir. Nüfusu yaklaşık 65.24 milyondur. Euro para birimidir ve Fransızca dildir.

Gürcistan

Gürcistan’ın başkenti Tiflis. Hükümetin bir yarı başkanlık biçimini izler. Nüfus 3.7 milyon. Gürcistan’ın para birimi Lari’dir.

Hırvatistan

Zagreb, Hırvatistan’ın başkentidir. Avrupa Birliği’nin aday ülkesidir. Nüfusu 4,23 milyon ve para birimi Kuna’dır. Siyasi sistem Cumhuriyetçidir ve Hırvatça konuşulan dildir.

Hollanda

Amsterdam başkenttir. Siyasi sistem anayasal monarşi. Nüfusu 17.08 milyondur. Hollanda da Hollanda olarak bilinir. Üye ülkelerden biri ve Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden biridir. Hollandaca kullanılan dildir. Kullanılan para Euro’dur.

İspanya

Madrid başkenttir. İspanya, Avrupa Birliği’nin üye ülkelerinden biridir. Siyasi sistem anayasal monarşi. Nüfus 46.4 milyon. İspanyolca konuşulan dildir ve Euro kullanılan para birimidir.

İsveç

Stockholm, İsveç’in başkenti. Avrupa Birliği’nin üye ülkelerinden biridir. Anayasal monarşi politik sistemdir. Nüfus 9.96 milyondur. Konuşulan dil İsveççe ve para birimi İsveç Kronu.

İsviçre

Bern, İsviçre’nin başkenti. Nüfusu 8,5 milyon, para birimi İsviçre Frangı’dır. Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romalılar yaygın olarak kullanılan dillerdir. Siyasi sistem İsviçre Konfederasyonu.

İzlanda

Reykjavik başkenttir ve bu ülke 0,33 milyon nüfusa sahiptir. Para birimi İzlanda Kronu. Siyasal sistem Cumhuriyetçidir ve kullanılan dil İzlanda’dır.

İrlanda

Dublin, İrlanda’nın başkentidir. Nüfus yaklaşık 4,6 milyondur. Para birimi Avro ve takip edilen siyasi sistem Cumhuriyetçidir. İngilizce ve İrlandaca konuşulan dillerdir. Avrupa Birliği’nin üye ülkelerinden biridir.

İtalya

Roma italya’nın başkentidir. Bir üye devlet ve aynı zamanda Avrupa Birliği’nin kurucu üyesidir. İtalya nüfusu yaklaşık 59,3 milyondur. Para birimi Avro ve resmi dil İtalyanca. Takip edilen siyasi sistem Cumhuriyetçidir.

Kosova

Kosova 17 Şubat 2008’de bağımsız bir ülke oldu (91 BM ülkesi tarafından tanındı). Başkenti Priştine ve nüfusu yaklaşık 1,86 milyon. 2012 yılının Şubat ayında, Kosova Cumhuriyeti kurumlarını kabul etmek için Zvečan, Kosovska Mitrovica ve Zubin Potok’ta bir danışma referandumu düzenlendi, ancak sadece 69 destekçi gördü.

Kazakistan

Kazakistan’ın % 10’u Avrupa’da, geri kalanı ise Asya’da. Kazakistan’ın başkenti Astana ve nüfusu 18 milyon civarındadır. Tenge, kullanılan para birimidir.

Karadağ

Podgorica başkenttir. Nüfus 0,62 milyon. Euro paradır. Ülke bir Cumhuriyetçi siyasi sistemi takip ediyor. Sırpça ve İngilizce konuşulan dillerdir.

Kıbrıs

Lefkoşa, Kıbrıs’ın başkentidir. Nüfus 0.876 milyon olup, Avrupa Birliği’nin bir üyesidir. Yunanca ve İngilizce konuşulan dillerdir ve Euro, kullanılan para birimidir. Siyasal sistem Cumhuriyetçidir.

Letonya

Riga Letonya’nın başkenti. Para birimi Lats ve nüfus 1,98 milyon. Letonca konuşulan dildir ve Letonya, Avrupa Birliği’nin üye ülkelerinden biridir.

Lihtenştayn

Vaduz başkenttir ve takip edilen siyasi sistemdir. Bu ülkenin nüfusu 0.037 milyon. Para birimi İsviçre Frangıdır. İngilizce, Fransızca ve Almanca yaygın olarak konuşulan dillerdir.

Litvanya

Vilnius başkenttir. Nüfus yaklaşık 2.9 milyon. Siyasi sistem
Cumhuriyetçidir ve para birimi Litas’dır. Litvanya, Avrupa Birliği’nin üye ülkelerinden biridir. Dil Litvanyalı.

Lüksemburg

Lüksemburg şehri Lüksemburg’un başkenti. Bu sadece kurucu üye değil, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin bir üye ülkesidir. Nüfusu 0,57 milyon. İzlenen siyasi sistem anayasal monarşi. Kullanılan para Euro’dur ve yaygın olarak konuşulan diller Fransızca ve Almancadır.

Macaristan

Budapeşte, Macaristan’ın başkentidir. Avrupa Birliği’nin bir üyesidir. Macaristan nüfusu yaklaşık 9.7 milyona sahiptir. Forint para birimidir ve Macarca konuşulan dildir. Takip edilen siyasi sistem Cumhuriyetçidir.

Makedonya

Üsküp, Makedonya’nın başkentidir. Denar para birimidir ve nüfus 2.07 milyondur. Avrupa Birliği’nin aday ülkesidir. İngilizce ve Makedonca yaygın olarak kullanılan dillerdir.

Malta

Valletta, Malta’nın başkentidir. Avrupa Birliği’nin üye ülkelerinden biridir. Nüfusu yaklaşık olarak 0.425 milyondur. Maltaca ve İngilizce yaygın olarak konuşulan dillerdir. Siyasal sistem Cumhuriyetçidir. Kullanılan para Euro’dur.

Moldova

Chișinău , Moldova’nın başkentidir. Takip edilen siyasi sistem Cumhuriyetçidir. Nüfusu 3,5 milyon, para birimi Moldovan Leu. Rusça ve Moldovan burada konuşulan dillerdir.

Monako

Monaco şehri, Monako’nun başkentidir. Nüfus yaklaşık 0.037 milyondur. Siyasal sistem prensiptir. Kullanılan para Euro’dur. İngilizce ve Fransızca kullanılan dillerdir.

Norveç

Oslo Norveç’in başkenti. Nüfusu 5,2 milyon ve para birimi Norveç Kronu. Monarşi takip edilen siyasi sistemdir. Norveççe konuşulan dildir.

Polonya

Varşova başkenti. Siyasal sistem Cumhuriyetçidir. Polonya, Avrupa Birliği’nin üye ülkelerinden biridir. Nüfusunun yaklaşık 38 milyon olduğu tahmin edilmektedir. Lehçe konuşulan dildir ve para birimi Polonya Zlotisi’dir.

Portekiz

Lizbon, Portekiz’in başkenti. Avrupa Birliği’nin üye ülkelerinden biridir. Siyasi sistem Cumhuriyetçidir ve para birimi Avro’dur. Portekiz nüfusu 10.3 milyondur. Portekizce konuşulan dildir.

Romanya

Bükreş, Romanya’nın başkentidir. Cumhuriyet sistemini takip ediyorlar. Leu,
kullanılan para birimidir . Nüfus 19.63 milyon. Romanya, Avrupa
Birliği’nin üye ülkelerinden biridir . Romence konuşulan dildir.

Rusya

Moskova başkenttir. Takip edilen siyasi sistem Cumhuriyetçidir. Para birimi Ruble’dir ve nüfus 143.96 milyondur. Rusça yaygın olarak konuşulan dildir.

San Marino

San Marino şehri başkenttir. Bu millet bir Cumhuriyetçi siyasi sistemi izler. Kullanılan para Euro’dur ve nüfus 0,033 milyondur. İtalyanca yaygın olarak konuşulan dildir.

Sırbistan

Belgrad Sırbistan’ın başkenti. Dinar paradır, Sırpça yaygın olarak konuşulan dildir ve siyasi sistem Cumhuriyetçidir. Nüfus 8,7 milyon.

Slovakya

Bratislava başkenttir. Siyasal sistem Cumhuriyetçidir. Slovakya Korunası para birimidir. Slovakya nüfusu 5,4 milyon ve resmi dil Slovakça. Slovakya, Avrupa Birliği’nin bir üyesidir.

Slovenya

Ljubljana Slovenya’nın başkentidir. Siyasal sistem Cumhuriyetçidir. Slovenya, Avrupa Birliği’nin üye ülkelerinden biridir. Nüfus 2.06 milyon ve resmi dil Slovenya. Kullanılan para Euro’dur.

Türkiye

Ankara Türkiye’nin başkenti. Türkiye, Avrupa Birliği’nin aday ülkelerinden biridir. Nüfusu 80 milyon. Takip edilen siyasi sistem Cumhuriyetçidir. Para birimi Türk Lirası ve konuşulan dil Türkçe’dir.

Ukrayna

Kiev Ukrayna’nın başkenti. Bu ülkenin nüfusu 44 milyon ve siyasi sistem Cumhuriyetçidir. Grivnası para birimidir ve konuşulan diller Rusça ve Ukraynacadır.

Vatikan Şehir Devleti

Vatikan şehri başkenttir ve siyasi sistem Kilise devletidir. Para birimi Avro’dur ve nüfus 0,0010 milyondur. İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca ve Portekizce yaygın olarak konuşulan dillerdir.

Yunanistan

Atina başkenttir. Siyasi sistem Cumhuriyetçidir ve nüfus 11,4 milyondur. Euro para birimidir ve konuşulan dil Yunancadır. Yunanistan, Avrupa Birliği’nin üye ülkelerinden biridir.

Fiziki coğrafyaya göre, Avrupa ve Asya tek bir kıtayı oluşturur. Avrupa coğrafi olarak Ural ve Kafkasya aralıkları ve bazı su kütleleri tarafından Asya’dan ayrılmıştır. Rusya, Azerbaycan, Gürcistan ve Kazakistan, hem Asya’nın hem de Avrupa’nın bir parçası olan ülkelerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu