Edebiyat & Sanat

Turgut Cansever Kimdir?

Çağdaş Türk Mimar.1921’de Antalya’da doğan ve bügün halen mimari çalışmalarını sürdüren Turgut Cansever, dünyaca kabul edilen Ağa Han Mimarlık Ödülünü Üç kez almayı başarmış tek mimardır.

1921’de Antalya’da doğdu.Galatasaray Lisesi ve İDGSA Mimarlık Bölümü’nde okudu.1951’de mimarlık bürosunu kurdu.İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden “Osmanlı ve Selçuklu Mimarisinde Sütun Başlıkları” adlı teziyle sanat tarihi doktoru,”Modern Mimarinin Sorunları” adlı tezi ile doçent unvanını aldı.

1959-60’ta kuruluşunda bulunduğu Marmara Bölgesi Planlama Teşkilatı Başkanlığı ve 1961’de İstanbul Belediyesi Planlama Müdürlüğü görevlerinde bulundu.1974-75’te Dünya Bankası İstanbul Metropol Planlama Projesi’ne başkanlık yaptı.

1974-1975 arasında Avrupa Konseyi Türk Delegasyonu üyeliği yaptı.1975-80 arasında İstanbul Belediyesi’nde,1979’da Ankara Belediyesi metropol planlama,yeni yerleşmeler,kent merkezleri ve koruma danışmanlığı yaptı.

1983’te Charles Moore,Roland Simounet,James Stirling,P.W.Sudin,Rifat Chadirji,Habib Fida-Ali,Mübeccel Kıray ve İsmail Serageldin’le birlikte Ağa Han Büyük Jüri üyeliği yaptı.

Turgut Cansever,çağdaş mimariyle İslam-Türk mimari geleneğinden esintiler taşıması ve yaptığı binaların Türkiye’ye özgü bir işlevselliğe sahip olmasına özen göstermesiyle tanınmaktadır.

Sade,güçlü,yerli bir üslubu vardır.Turgut Cansever yaşamı boyunca Türk Mimari ve sanatına yaptığı hizmetlerden dolayı 2005 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’yle onurlandırılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu