Tarih

Türk Adının Anlamı Ve Kökeni

Türkler, Dünya’nın en eski büyük devletler kuran ve bir çok ünlü isimlerin yetiştiği asil bir millettir. Türk adı Göktürklerle birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Bazı kaynaklarda Türklerin kökeninin Nuh’un neslinden geldiği belirtilmektedir. Türk Nuh’un üç oğlundan biri olan Yasef’in torunu olarak kabul edilmektedir ama gerçek öyle değildir.

Bazı Arap kaynaklarına göre ise “Türk” adı, Çin’den sonra en eski millet olarak geçer.Birçok kaynakta Türk adı geçmektedir, fakat sonuç olarak Türk adı ilk Çin yıllıklarında yer almaktadır.Topluluk olarak ise Göktürk kitabelerinde geçmektedir.

Türkler hep göçebe bir hayat yaşamıştır. Türk adının yayılmasında en büyük etken göçebe hayat yaşamaları ve çevredeki diğer toplumlarla mücadele etmeleridir. Türk toplumu İslam dinini kabul ederek büyük zaferlere imza atmıştır.

Türk adının anlamı çeşitli düşüncelere göre farklılık göstermektedir.Türk adını ilk kez inceleyen Vambry’e göre Türk adı türemekten gelmektedir.Ziya Gökalp “töreli, gelenekli” anlamı vermiştir. Araplar Türk adını terk edilmiş anlamına gelen Terek’ten geldiğini rivayet ederler.

Türk adının farklı telaffuz biçimleriyle karşılaşmaktayız. Bunun anlamı ise Türklerin hem siyasi hem de askeri alanda birçok milletin kültürüne girmesidir.

Türkler yeryüzünde 350 milyonu aşan sayıları ile çok geniş bölgelere yayılmışlardır.O nedenle Türklerin ilk ana yurdunun tespiti hala yapılamamıştır. Bununla birlikte tarihçiler, Çin kaynaklarına bakıldığında Altay Dağlarını göstermişlerdir.Sanat tarihçileri Kuzeybatı Asya bölgesini, Etnologlar İç Asya’nın kuzey bölgelerini, Kültür tarihçileri Altay – Kırgız Bozkırları arasını Türk Anayurdu olarak ifade etmişlerdir.

Yapılan tüm araştırmalarda kesin bir sonuç bulamamışlardır.Türklerin ilk zamanlarından itibaren geniş bir alana yayılmaları ilk çıkışın nereden olduğunu tam olarak yansıtmamaktadır.Tüm çalışmaların göz önüne alınmasıyla Altay Dağlarından,Urallara kadar uzanan ve Hazar Denizinin Kuzeydoğu Bozkırlarından Tanrı dağlarına kadar geniş bir sahada yaşadıkları ortaya çıkmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu