Seyahat & Turizm

Türkiye’de Bulunan Saat Kuleleri

Büyük şehirlerin simgeleri haline gelen tarihi saat kuleleri modern şehir denince akla gelen ilk temel sembollerdendir.Saat kuleleri bulunduğu şehrin tarihsel akışına yön vermektedir.Ülkemizde bulunan önemli saat kuleleri şunlardır;

Adana Seyhan Büyük Saat
Adana Seyhan Büyük Saat

Adana Seyhan Büyük Saat

Türkiye’de bulunan saat kulelerinin başında gelen Adana’nın Seyhan ilçesinde büyük saattir. Türkiye’de ilk akla gelen saat kulesi bu olmuştur. 1881 yılında dönemin Vali’si tarafından yapımına başlanmış ve 1882′de yapımı tamamlanmıştır.

Dönemin Valisi Ziya ve Abidin Paşa, Belediye Başkanının’da katkıları ile büyük bir saat yaptırılmıştır. Büyük saatin tasarımını ve mimarlığını Krikor Ağa Bzdikian ve Kasbar Ağa Bzdikian’dır. Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan bu sanat eseri Neo-Barok tarzına benzeyen bir saat kulesidir.

Türkiye’nin de en büyük saat kulesidir ve 32 metre yüksekliğindedir.Saat kulesine 1935 yılında çeşitli bakım çalışmaları yapılmıştır. Avrupa şehirleri gibi her saat başı çan sesi çıkarması ile şehrin eski ve tarihi sembolü olmuştur.

Dolmabahçe Saat Kulesi
Dolmabahçe Saat Kulesi

Dolmabahçe Saat Kulesi

Türkiye’nin ikinci büyük saat kulesi Dolmabahçe saat Kulesidir. Dolmabahçe Sarayı’nın içinde bulunan bu saat kulesi inşası 1890 yılında başlayıp 1895 yılında sona ermiştir. Mimarı Sarkis Balyan’dır. Osmanlı mimarisi özelliklerini taşımakta olup, II. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır.

Saat ustası olan Johann Meyer tarafından en abide saatlerden üzerine konulmuştur. Daha sonra 1979 yılında ise bu saat elektronik saat ile değiştirilmiştir. Uzunluğu 27 metre uzunluğunda olup Türkiye’nin ikinci ve en değerli saat kulelerindendir.

Yıldız Saat Kulesi
Yıldız Saat Kulesi

Yıldız Saat Kulesi

Saray saatlerinden biri olan Yıldız Saat Kulesi İstanbul Beşiktaş ilçesinde Yıldız semtinde bulunmaktadır. Yapımı 1890 yılında olan saat kulesi ve bir yapı bütünü olarak tanımlanır, Yıldız sarayı içerisinde bulunur. Osmanlı mimari özelliklerini taşıyan Oryantalist ve Neo-Gotik  tarzını yansıtmaktadır.

3 katlı bir yapıya sahip olan eserin birinci katında tarihinden bahsedilir , ikinci katında termometre ve barometreler bulunmaktadır. Son katında ise saat ve dekoratif bir pusula yer almaktadır. 1993 yılında saatin bakım ve onarımı yapılmış günümüzde sağlam bir şekilde kullanılmaya devam edilmektedir.

Balıkesir Saat Kulesi
Balıkesir Saat Kulesi

Balıkesir Saat Kulesi

Avrupa modernleşme hareketleri ile aynı dönem yapılmıştır. Balıkesir Saat Kulesi Anadolu coğrafyasında bilinen en eski saat kulesidir. Dönemin Valisi tarafından 1827 yılında yapılmıştır.5 katlı bir yapıdan oluşur. 1897 yılında meydana gelen depremle yıkılmıştır. Daha sonra 1901 yılında yeniden yapılmıştır. 20 metre yükseliğinde olup yanında tarihi Ziraat Bankası şubesi de bulunmaktadır.

Hacı Paşa Saat Kulesi
Hacı Paşa Saat Kulesi

Hacı Paşa Saat Kulesi

Mersin’in Silifke ilçesinde Taşucu bölgesinde bulunur. Osmanlı mimarisi özellikleri taşıyan saat kulesi 1896 yılında yapılmış bir eski un fabrikasının bacasıdır. Fabrika sahibinin yakınları tarafından sadece fabrikanın bacasının ayakta kalmasıyla, 2005 yılında saat Kulesine dönüştürülmüştür. T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmış saat kulesi bir tarihi eserdir.

İzmir Saat Kulesi
İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi

Eski saat kulelerinden olan ve popüler bir yapıya sahip olan İzmir Saat Kulesi, İzmir şehrinin temsilinde kullanılan büyük bir simgedir. Bu durumda bilinirliği diğer saat kulelerinden daha fazladır. İzmir Konak meydanında bulunan saat kulesi II. Abdülhamit’in tahta çıkmasının 25. Yılını kutlamak amacıyla tasarlanmış,1901 yılında tamamlanmıştır.

Kulenin tasarımcısı ve mimarı Fransız mimar Levanten Raymond Charles Pere’dir. 25 metre yüksekliğindedir ve alt kısmında şadırvan mantığı kullanılmış olup dairesel dört adet çeşme bulunmaktadır. Kulenin üstündeki  saat Alman İmparatoru olan II. Wilhelm’ın hediyesidir.

Çanakkale Saat Kulesi
Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale Saat Kulesi Sultan II.Abdülhamit’in döneminde 1897-1898 yılında Cemil Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bazı kaynaklarda ise Çanakkale Konsolosu veya tüccarı İtalyan Vitalis Gaptirole’nin saat kulesinin yapımı için on bin altın gönderdiği yazılmaktadır.

Saat Kulesi kare şeklinde planlı, aşağıdan yukarıya doğru incelen prizmaya benzer. Kesme taştan yapılan  kule bir balkon ve üç silme ile dört bölüme ayrılmıştır. Bunun üzerine çanın asıldığı çokgen gövdeli bir köşk yerleştirilmiş olup bu köşkün altında dört yöne doğru yuvarlak kadranlı bir saat bulunmaktadır.

Kulenin iki ve üçüncü katında hafif sivri kemeri olan aydınlık pencereleri bulunur. Kuleye güney cephesindeki bir kapıdan girilir. Ayrıca kuzey yönünde, yuvarlak kemerli bir çeşme bulunmaktadır. Çeşmenin mermerden yalak ve ayna taşı bulunmaktadır.

Kaynak
https://pixabay.com/tr/photos/izmir-saat-kulesi-ege-t%C3%BCrkiye-2005213/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu