Sağlık

Tuz Nedir?Sağlığımız Açısından Tuzun Zararları Nelerdir?

Tuz, vücudumuzdaki fonksiyonların devam etmesini sağlayan önemli bir besindir. Vücudumuzda kalsiyum, fosfor, klorür, sodyum, potasyum, kükürt gibi birçok iyon vardır. Sodyum klorür, potasyum ve kalsiyum iyonları vücudun dengesini sağlayan en önemli iyonlardır. Bu iyonlar insan vücudunda az yada çok olursa vücut dengesi bozulur ve birçok rahatsızlığı da beraberinde getirebilir. Bu nedenle tuzda sodyum ve klorür bulmak mümkündür.

Saf tuz içerisinde %40 sodyum, %60 klorür bulunmaktadır.Tuz sadece insan vücudunda değil endüstriyel amaçlarla da kullanılmaktadır. Örneğin hayvancılıkta, tekstilde ve deri imalatında kullanılmaktadır.Bu amaçla kullanılacak tuzunda saf, kuru ve temiz olması gerekmektedir.

Tuz Nasıl Üretilir?

Ülkemizde sadece İzmir, Çamaltı tuzlasında ve Balıkesir Ayvalık’ta üretilmektedir. Deniz tuzu Ege Denizinin saf ve berrak suyundan imal edilir. Tuz üretiminde hiçbir kimyasal madde kullanılmadan güneş ve rüzgarın gücüyle deniz suyunun buharlaşması ile büyük tesislerde üretimi doğal yollarla yapılır.

Deniz Tuzu Nedir?

Deniz tuzu tamamen doğal şartlarla üretilen ve içinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan doğal tuzdur.Deniz tuzunda 84 çeşit farklı mineral bulunmaktadır.

Rafine Tuz Nedir?

Rafine tuz denizden elde edilen ham tuzun, tamamen eritilip içerisinden yabancı maddelerin ayrıştırılması işlemidir.Nereden elde edilmiş olursa olsun ham tuz bu temizleme işleminden geçmeden kullanılamaz.

İyotlu Tuz Nedir?

İyot, vücudumuzda çok az bulunur fakat yaşamamız için en önemli elementlerdendir.İyot vücudumuza su ve deniz ürünleri ile alınmaktadır.

Vücudumuza yetersiz iyot alınması, özellikle çocuklarda öğrenme ve algılamada azalmaya neden olabilir.Bu nedenle sağlıklı nesiller yetiştirebilmek adına Sağlık Bakanlığı ve Unicef ile 1994 yılında “İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi ve Tuzun iyotlanması Programı başlatılmıştır.Sağlık bakanlığının tebliğinde sofralık tuzların hepsinin iyotlu olarak üretilmesi zorunludur.

İyot yararlı olduğu kadar bazı durumlarda zararları da vardır.Daha önceden sıcak nodülü yada iç guatrı olanlar için iyotlu tuz kullanılması sakıncalıdır.

Sağlıklı Olabilmek İçin Günde Ne Kadar Tuz Kullanmalıyız?

Sağlıklı bir yetişkin için günde 5 gram tuz yeterlidir.5 gram tuzun çoğunu ise doğal olarak yediğimiz yiyeceklerden almamız mümkündür.

Aşırı Tuz Tüketiminin Sağlığımızdaki Etkileri Nelerdir?

Aşırı tuz tüketmek sağlığımız açısından son derece risklidir.Yüksek tansiyon, Kalp hastalığı, inme, böbrek hastalığı, kemik erimesi (Osteoporoz) ve bazı kanser türlerinin görülmesi mümkündür.

Yeterli Tuz Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

  • Sofralarda tuz kullanılmamalıdır.
  • Taze ve tuz eklenmemiş besinler daima tercihiniz olsun.
  • Yemeklerin tadına bakmadan önce tuz eklemesi yapmayın.
  • Tuz içeriği yüksek olan konserve, salamura, peynir gibi gıdalardan az tüketin.Tuzu çok fazla olan peynir yada zeytin gibi gıdaları bir gece suda bekleterek tuzunu azaltabilirsiniz.
  • Yediğiniz yemeğin lezzetini arttırabilmek için tuz yerine baharatları tercih edin.

Sağlığımız Açısından Hangi Tür Tuz Kullanmalıyız?

Sağlığımız açısından az tuz tüketmeliyiz.Kullanacağımız tuz ise iyotlu olmalıdır.İyotlu tuz zeka geriliğini ve beyin hasarlarını önlemektedir.İyot kaybını önlemek adına yemeklerinize pişirdikten sonra tuz eklemesi yapın.Tuzu kuru ve ışık almayan ortamlarda saklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu