Eğitim

Üç Fazlı Alternatif Akım Nedir?

Gerilim ve frekansları aynı,fakat aralarında 120° faz farkı bulunan akımlara Üç fazlı alternatif akım denir.Üç fazlı sistemlerde generatörler  ve trafolar devreye, Yıldız, Üçgen ve Zikzak olmak üzere 3 şekilde bağlanır.

Yıldız Bağlantı

x-y-z uçlarının birleştirildiği yıldız noktasındaki ortak uca nötr adı verilir, 0 Mp ile gösterilir.Bu sistem aynı zamanda üç fazlı dört telli sistem olarak da ifade edilir.Elektrik şebekelerinde yaygın olarak kullanılır ve hem üç fazlı hem de bir fazlı alıcılar bağlanabilirler.

Faz-Faz arası gerilim (Uh)

Faz-Nötr gerilimi (Uf)’dir.

Yıldız Bağlantı
Yıldız Bağlantı

Üçgen Bağlantı

Bir faz elemanının çıkışı diğer faz elemanına bağlanarak üçgen bağlantı oluşturulur.Üçgen bağlantılarda  yıldız noktası olmadığından Nötr çıkışı yoktur.Dengeli yük çekilen bir sistemdir,tek fazlı sistemlerde kullanılmazlar.Hat gerilimi faz gerilimine eşittir.

Üçgen Bağlantı

    Üçgen Bağlantı

Zikzak Bağlantı

Her fazın sargısı iki parçadır.Fazların dengeli yüklenmesini sağlar ve kullanılan iletken miktarı diğer bağlantılardan fazladır.Yıldız bağlantının tüm özelliklerini taşır.Bu bağlantı tipi transformatörlerin sadece sekonder sargısında uygulanır.

Zikzak Bağlantı
Zikzak Bağlantı
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı