Türkiye

Ülkemizde Üretilen Milli Silahlar

Türk Savunma Sanayi, son yıllarda Milli Silahlara yoğunlaşarak büyük bir yol almış ve Türkiye’nin ne kadar büyük bir devlet olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.Türk Silahlı Kuvvetleri, Yerli silahlarla hem gücünü hemde terörle mücadeledeki etkinliğini kanıtlamıştır.

Atak Helikopteri

Atak Helikopteri
Atak Helikopteri

Atak helikopteri, 360 derece manevra yapmakla beraber 90 derece gibi yakın açılarda yükselme, dalma, burun yada kuyruk kısmı sabit kalacak şekilde kendi etrafında dönebilme ayrıca yana doğru uçuş gibi manevraları başarıyla sergileyebilmektedir.Hedefleri lazer sistemi ile koordinatlayarak çıplak gözle görmeden yok edebilmektedir.Yine bir Türk yapımı olan Cirit Füzesi ve uzun menzilli tanksavar füzesine sahip olan ATAK tamamen yerli olan güç sistemi ve silahlara sahiptir.Atak Helikopterinde;

 • 2 adet Stringer
 • 12 adet güdümlü Cirit Füzesi
 • 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm top
 • 76 adete kadar 70 mm güdümsüz roket
 • 8 adet güdümlü anti tank füzesi Mızrak
 • Aselfir – 300T gece gündüz termal görüş ve hedefleme sistemi ile avcı kaska montajlanmış ateşleme sistemi bulunmaktadır.

Cirit Füzesi

Cirit Füzesi
Cirit Füzesi

Cirit füzesi hafif zırhlı -zırhsız, sabit ve hareketli tüm hedeflerde yüksek hassasiyetli sınıfının en uzun menziline sahiptir. Ayrıca Cirit Füzesi dünyanın ilk lazer güdümlü füzesi olma özelliğindedir. Cirit birçok farklı kara ve hava platformlarında uyum sağlamakla birlikte öncelikli olarak taarruz helikopterlerinde karadaki hedeflere yönelik olarak kullanılmaktadır. Cirit füzesi iki alternatifle kullanılmaktadır. Birinci alternatifte zırh delici ve yangın çıkarıcı, anti personel ve parçacık etkisi bulunmaktadır.İkinci alternatif ise yüksek infilaklı başlık olarak tanımlanmaktadır ve sadece parçacık etkisi bulunur.

İnsansız Hava Aracı; BAYRAKTAR

İnsansız Hava Aracı; BAYRAKTAR
İnsansız Hava Aracı; BAYRAKTAR

Baykar AR-GE ekibi tarafından askeri ve sivil havacılık standardına uygun olarak tasarlanmış İnsansız Hava Aracıdır. 3 yedekli uçuş kontrol bilgisayarı, görev bilgisayarları, INS-GNSS sistemi, servo aktüatör sistemleri, pitot statik sistem, güç sistemi, hava veri kayıt sistemi gibi birçok elektronik parça ve yazılım barındırmaktadır. Bayraktar İnsansız hava aracında;

 • 135 knot azami hız
 • 70 knot olağan hoz seyri
 • 27.000 feet servis irtifası
 • 24 saat havada kalma süresi
 • 150 km harekat yarıçapı

Milli Piyade Tüfeği (MPT-76)

Milli Piyade Tüfeği (MPT-76)
Milli Piyade Tüfeği (MPT-76)

MPT-76, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın Modern Piyade Tüfeği Projesi kapsamında üretilmiştir. 4 kilo 300 gram ağırlığında olan MPT-76, nişan yolu ve el kundağındaki NATO Rails sayesinde her türlü dürbün ve aparatı takılabilmektedir. MPT-76’da AR-15 tipi mekanizma kullanılmış ve emniyet tertibatını Türk mühendislerimiz tasarlayarak patentini almıştır. İsmini Milli Piyade Tüfeği sözünün baş harflerinden almaktadır. MPT-76, teleskopik dipçik, 406 mm namlu boyu, dakikada 700 mermi atışı, 600 metre etkili menzil özelliklerini taşımaktadır.

Fırtına Obüsü

Fırtına Obüsü
Fırtına Obüsü

Gelişmiş süspansiyon sistemi sayesinde her türlü arazide kolaylıkla hareket etmektedir. Fırtına hareket halindeyken 30 saniye içinde atışa hazır olmakla birlikte ilk 15 saniyede ani atış olmakla birlikte 8 atışlık bir görevi bir dakikada icra edebilmektedir. Görevi tamamladıktan sonra 30 saniyede mevziyi terk edebilme kabiliyetine sahiptir.

Panter Obüsü

Panter Obüsü
Panter Obüsü

40 kilometre menzile sahip olan Panter, Türkiye’nin ilk özgün tasarımlı obüsüdür. Panter,araçla çekilmesinin yanı sıra üzerinde bulunan güç sistemi sayesinde tek başına da hareket etme yeteneğine sahiptir.

Hürkuş

Hürkuş
Hürkuş

Hürkuş, Glass/Cam kokpit teknolojisine sahiptir. Bu teknoloji uçakta bulunan gösterge saatlerinin yer kaplamasını azaltmaktadır. Tüm uçuş ve iletişim bilgileri bu cama yansıtılmaktadır. Hürkuş’un farklı modelleri için çalışmalar yapılmaktadır.

Altay Tankı

Altay Tankı
Altay Tankı

Altay, Türkiye’nin geliştirdiği 3+ nesil muharebe tankıdır. İsmi Kurtuluş Savaşı’nda 5. Süvari Kolordusu’nu komuta eden Fahrettin Altay’dan almaktadır. Bu isim Ural-Altay dil ve etnik ailesini temsil eden başlıca iki kelimeden biridir. Altay Komutan, Nişancı, Sürücü, Doldurucu olmak üzere 4 mürettabatla hareket eder. Altay Tankı şu an geliştirme aşamasındadır. MKEK 120 mm yivsiz top, 1x Aselsan SARP, 1x 12,7 mm ağır makineli tüfeklere sahip olacaktır.

Silahlı İnsansız Hava Aracı; SİHA

Silahlı İnsansız Hava Aracı; SİHA
Silahlı İnsansız Hava Aracı; SİHA

Bayraktar, ile birlikte ilk operasyonal göreve çıkan SİHA’lar, Türksat uyduları tarafından kontrol edilebilmektedir. SİHA, 24 saat havada kalabilme ve 9 kilometre yüksekliğe çıkabilme özelliğine sahiptir. Ayrıca operasyonlarda 4 adet Cirit füzesi, 2 adet UMTAS füzesi taşıyabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu