Yiyecek & İçecek

Uskumru Balıklarının Özellikleri ve Sağlığa Faydaları Hakkında Bilgi

Balık yemek dengeli beslenme için önemlidir ve uskumru balığı en yaygın ve en sağlıklı balıklardan biridir. Bununla birlikte, haftalık beslenmenize uskumru eklemeden önce, nereden geldiklerini ve olası sağlık faydalarının yanı sıra olası yan etkilerini de bilmek önemlidir.

Uskumru Balığının Özellikleri

Uskumru balığı, aslında Scombridae’ye ait olan 30’dan fazla balık türünü kapsayan genel bir terimdir . Dünyanın birçok yerinde uskumru balığı bangada olarak bilinir. Bu balıklar tipik olarak, ürettikleri ve beslendiği kıyı bölgelerinin yakınında bulunur ve bunların aralığı hem tropikal hem de ılıman bölgeleri içerir. 20 cm’den 200 cm’ye kadar, uskumru balığı çeşitleri farklı fiziksel özelliklere sahiptir, ancak benzer lezzet ve nispeten uyumlu bir besin profili sunarlar.

En önemlisi, uskumru türleri, omega-3 yağ asitleri ve ayrıca B12 vitamini (günlük ihtiyacınızın yaklaşık % 700’ü), selenyum , bakır , fosfor , magnezyum ve demir bakımından zengindir . Ayrıca daha az miktarda A vitamini , potasyum , çinko ve sodyum bulunur . Fileto başına 230 kalori – 100 gram ortalama – ile birlikte, aynı zamanda günlük gerekli alımınızın yaklaşık olarak % 40’ını temsil eden 21 gram protein vardır.

Bu etkileyici besin profili ve uskumru hazırlamanın farklı yolları nedeniyle, dünyadaki en popüler ve en kolay tüketilen balıklardan biri olmaya devam etmektedir.

Uskumru Balığının Sağlığa Faydaları

Uskumru balıklarının sağlık yararları arasında, diğerlerinin yanı sıra, saç sağlığının iyileştirilmesi, cildin korunması , bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kolesterol düzeylerinin düşürülmesi , kronik hastalığın önlenmesi ve kemik sağlığının artırılması yer alır.

Cilt bakımı

Çok miktarda omega-3 yağ asidi ve selenyum ile uskumru balığı tüm cilt bakım ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Bu maddeler vücutta antioksidanlar olarak hareket ederler, oksidatif stresi ve hücresel metabolizmanın doğal yan ürünleri olan serbest radikallerin etkilerini azaltmaya yardımcı olurlar . Ayrıca, kırışıklıkların ve yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmaya ve sedef hastalığı ve egzama gibi bazı enflamatuar rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olabilirler .

Saç Bakımı

Uskumru balığında bulunan protein, demir, çinko ve omega-3 yağ asitleri gibi saç bakımı için kritik olan birçok besin maddesi vardır. Diyetinizdeki bu besin maddelerinin düzenli bir dozu , saç tellerinin güçlendirilmesini ve kepek gibi kafa derisi koşullarının etkilerini azaltarak, parlaklık ve saçınızın görünümünü iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Bağışıklığı Arttırın

Düşük düzeyde C vitamini olmasına rağmen , uskumru balığı hala bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri nedeniyle övülmektedir. Koenzim Q10, uskumru balıklarında, enfeksiyonların önlenmesi ve vücudun oksidatif strese karşı savunmasını güçlendirmekle yakından ilişkili benzersiz unsurlardan biridir. Omega-3 yağ asitlerinin de bağışıklık sistemini gereksiz yere zorlayabilen inflamasyonu azalttığı bilinmektedir.

Alt Kolesterol Seviyeleri

Etkileyici bir omega-3 yağ asitleri seviyesine sahip olan uskumru balığı, LDL kolesterolünü düşürerek ve HDL kolesterol seviyelerini artırarak vücuttaki kolesterol dengesini geliştirdiği bilinmektedir. Bu balık bilinmektedir böylece bu, oksitlenmiş ve plak olarak arterlerde yatırılır kolesterol miktarını azaltır riskini düşürmek ait ateroskleroz , kalp krizi, inme ve koroner kalp hastalığı.

Kronik Hastalığı Tedavi Edin

Uskumru balığının antioksidan etkileri, büyük ölçüde selenyum seviyesine bağlı olarak, günlük porsiyon başına günlük ihtiyacınızın % 80’inden fazlasında çalışılmaktadır. Selenyum vücutta bir antioksidan işlevi görür, hücresel mutasyonu ve kronik hastalığı, dokulara, hücrelere ve organ sistemlerine zarar vermeden önce serbest radikalleri nötralize ederek önlemeye yardımcı olur.

Kemik Mineral Yoğunluğunu Artırın

Değişen vardır birçok seviyeleri mineral bakır, selenyum, magnezyum, dahil olmak üzere, uskumru balık, manganez , kalsiyum , kemik yoğunluğu için bir şekilde bağlı olan, her biri, ve demir,. Bu balık türünü düzenli olarak tüketerek, osteoporozun başlamasını önleyebilir ve yaşlandıkça genç ve güçlü hissedebilirsiniz.

Bilişselliği Geliştirin

Yüksek düzeyde uskumru, özellikle DHA bulunan omega-3 yağ asitleri, geliştirilmiş bir bilişsel fonksiyon ve nörodejeneratif hastalığın daha düşük bir risk anlamına gelir. Bu bileşiklerin anti-enflamatuar özellikleri, Alzheimer ve Parkinson hastalığının semptomlarından önce gelen plak birikimini azaltacaktır.

Kilo kaybı

Uskumru balığı yüksek bir kaloriye sahip olsa da metabolizmayı uyarmaya yardımcı olabilecek çok miktarda protein sağlarlar . Yüksek proteinli yiyecekler de, doluluk oranını azaltmakla kalmaz, bu da gün içinde kalorili sınırlamalarınızın içinde kalmanızı sağlar.

Diyabet Kontrolü

Uskumruda bulunanlar gibi tekli doymamış yağ asitleri, araştırmada vücuttaki kan şekeri ve insülin direncinin daha fazla düzenlenmesine bağlanmıştır . Bu, şeker hastaları ve şeker hastalığının yüksek risk altındakiler için mükemmel bir besin kaynağıdır , çünkü bu balıkların diğer sağlık yararlarına ek olarak glikoz seviyenizi kontrol altında tutabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu