Sağlık

Yağ Bezesi Nedir?Nedenleri ve Belirtileri

Yağ Bezesi (Lipomlar) ülkemizde genellikle “yağ bezesi” olarak bilinirler.Bu makalemizde, çoğunlukla sırt, boyun, bacaklar ve kafa derisinde meydana gelen lipomların “yağ bezesinin” nedenleri, belirtisi ve tedavisini inceleyeceksiniz.

Lipom, cilt ve kas tabakasının arasında oluşan ve yavaş büyüyen halk arasında “yağ bezesi” olarak adlandırılan “iyi huylu tümörlere” denir. Parmakla bastırıldığında hareket eder. Genelde orta yaşlı  (40 – 60 yaş aralığında) insanlarda meydana gelmektedir. Bazı insanlarda birden fazla lipom ortaya çıkabilir.

Lipom kanser değildir ve genelde zararsızdır. Rahatsız olmadığınız sürece tedavi gerektirmez, ancak lipom sizi rahatsız ediyorsa, ağrılıysa veya büyüyorsa, bir doktora başvurmanız gerekir.

Lipomların Nedenleri

Lipomların nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat aileden gelen genetik faktörler gelişmelerinde rol oynar.

Lipomların Belirtileri

Lipomlar vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Bunlar tipik olarak derinin hemen altında yer alır. Genellikle boyun, omuz, sırt, karın, kollar ve uyluklarda görülürler.

Yumuşak ve hamurumsu şekildedir. Ayrıca hafif parmak basıncı ile kolayca hareket ederler. Lipomlar tipik olarak 5 santimetreden daha küçüktür, ancak büyüyebilirler.

Lipomlar büyür ve yakındaki sinirlere baskı yaparlarsa yada çok sayıda kan damarı içeriyorlarsa ağrı yapabilirler.

Lipomların Tedavisi Nasıldır?

Lipom için genellikle tedavi gerekmez. Bununla birlikte, lipom sizi rahatsız ediyorsa, ağrılıysa veya büyüyorsa, doktorunuz çıkarılmasını önerebilir.

Lipomların çoğu cerrahi olarak kesilerek çıkarılır. Çıkarıldıktan sonra tekrar  nüks etme olasılığı nadirdir. Olası yan etkiler yara izi ve morarmadır.

Ayrıca, Liposuction denen bir tedavi şeklide bulunmaktadır. Bu tedavi, yağ bezesini yok etmek için iğne ve şırınga ile yapılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu