Eğitim

Yanardağ Nasıl Oluşur?Dünyadaki Yanardağlar?

Dünyadaki 10 Tehlikeli ve Aktif Yanardağ

Yanardağ Nasıl OluşurYanardağ magma tabakasının yer yuvarlağının yüzeyinden dışarı püskürerek çıktığı yer şeklidir. Dünyanın iç kısmına doğru gidildikçe sıcaklık artmaktadır. En iç kısımlarında yüksek basınç ve sıcaklıkta erimiş madenler ve minerallerden oluşan magma tabakası yer almaktadır.

Yanardağ,tepesinde krater denilen kocaman bir deliğin bulunduğu dağdır.Erimiş madenlerden oluşan ve lav denilen sıcak akıntı kraterlerden fışkırarak yüzeye dağılır.

Lavlar çok sıcak olduğu için önüne canlı olarak ne varsa yakar,yok eder.Lavlar yüzeye çıkınca bir süre sonra soğur ve katılaşır yanardağlar bu lavların soğuyup üst üste birikmesi ile oluşmuştur.Daha önce lav püskürtmüş ama şu anda aktif olmayan yanardağlar vardır.Bunlara sönmüş yanardağ denir.Ülkemizde Ağrı, Süphan, Nemrut, Tendürek ve Hasan dağları sönmüş yanardağlardandır.

Yanardağların ne zaman lav püskürteceği belli değildir.Bilim adamları aynı depremdeki gibi geçmişte olan olaylara bakarak geleceğe yönelik tahminler yapabilirler.Dünyada hala aktif olan yanardağlarda bulunmaktadır.

Dünyadaki 10 Tehlikeli ve Aktif Yanardağ

Popocatepetl Yanardağı
Popocatepetl Yanardağı

1-Popocatepetl Yanardağı

Meksika’da bulunan en yoğun ikinci volkandır.70 km güneydoğusunda yer almaktadır.1519 yılından bu yana 20 kez felaket oluşturmuştur.En son 1994 yılında patlamış ve hala aktiftir.

Sakurajima Volkanı
Sakurajima Volkanı

2-Sakurajima Volkanı

Japonya’nın Osumi bölgesinde yer alan volkan 1955 yılında aktif hale gelmiştir.45 yılda 7300 defa patlamıştır.

Chaiten Volkanı
Chaiten Volkanı

3-Chaiten Volkanı

Şili’nin Güneyinde yer almaktadır.Denizle arasında olan mesafesi 1112 metredir.Mayıs 2008 yılında faaliyete geçmiştir.

Mayon Yanardağı
Mayon Yanardağı

4-Mayon Yanardağı

Mayon yanardağı Filipinler’de bulunmaktadır.Bu volkan burada bulunan en aktif volkandır.400 yıl içinde 49 defa harekete geçmiştir.

Kilauea Yanardağı
Kilauea Yanardağı

5-Kilauea Yanardağı

Havai adalarında yer alan ve Büyük Adayı oluşturan 5 kabuklu volkandan birisidir.Son patlaması 1983 yılında olmuştur.117 km’lik bir alanda etkisi olmuştur.

Soufriere Volkanik Tepeleri
Soufriere Volkanik Tepeleri

6-Soufriere Volkanik Tepeleri

Soufriere Volkanik Tepeleri Karayiplerde bulunmaktadır.1995 yılında harekete geçmiş ve Şubat 2010’da ciddi bir patlama oluşturmuştur.

Etna Yanardağı
Etna Yanardağı

7-Etna Yanardağı

İtalya’da bulunan 3 yanardağın en büyüğü olan Etna yanardağı deniz seviyesine 3329 metre uzaklıktadır.En aktif yanardağlardan biri olan Etna en son Nisan 2010 yılında lav püskürtmüştür.

Nyiragongo Yanardağı
Nyiragongo Yanardağı

8-Nyiragongo Yanardağı

Demokratik Kongo Cumhuriyetinin İçerisinde yer alan Virunga Ulusal Parkının içinde bulunmaktadır.Ana krateri tam 2000 metre genişliğindedir.1882 yılından bu yana 34 defa infilak etmiştir.

Whakaari Volkanı
Whakaari Volkanı

9-Whakaari Volkanı

Bu volkan aslında Beyaz Ada olarak bilinmektedir.Bunun nedeni ise resimde görüldüğü gibi adaya benziyor olmasıdır.Yeni Zelanda’nın kuzeyinde yer almaktadır. 1981 ve 1983 yılları arasında en büyük patlamaları gerçekleştirmiştir. 2000 ve 2001 yılında tekrar harekete geçmiştir.

Saint Helens Yanardağı
Saint Helens Yanardağı

10-Saint Helens Yanardağı

Amerika’da bulunan bu yanardağ 1980 yılındaki büyük patlamasıyla bilinir.Bu patlamada 57 kişi hayatını kaybeder.250 km alanda etkisi olmuştur.Bu volkan 2008 yılında tekrar harekete geçmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu