Çocuk & Aile

Yeni Doğan Sarılığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Sarılık, yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır.Bu rahatsızlık yeni aileleri açıkçası biraz endişelendirir. Fakat doktorların önerdiği şekilde uygulama yaparsanız endişe etmenize gerek kalmayacaktır. Yeni doğan bebeklerde ilk 1 ay içerisinde bebeklerin %80’i civarında kendini gösterir.

Sarılık oluşmasının nedeni bebeklerde cilde sarı rengini veren bilirubin adı verilen maddenin kanda bulunan değerinin yükselmesinden dolayı meydana gelmektedir. Anne karnında bu maddenin fazlası anne tarafından temizlenmektedir, fakat yeni doğan bebeğinizin vücut yapısı daha yeni gelişmesinden dolayı organları bu maddenin temizlenmesine yetişememektedir o nedenle sarılık oluşumu normal karşılanır. Sarılık öncelikle yüz  ve göz çevrelerinde oluşmaktadır. Daha yüksek değerlere ulaştıkça vücuduna doğru yayılabilir. Sarı rengi daha net görmek isterseniz parmağınızı hafif şekilde o bölgeye dokundurabilirsiniz.

Sarılık teşhisi koyulan çocuklarda sarılık geçene kadar doktorunuzun kontrolü dahilinde kan tahlilleri yapılarak kandaki bilirubin seviyesinin düşüp düşmediğine bakılır ve buna göre tedaviye devam edilip edilmeyeceği belirlenir. Sarılık çok yüksek değerlere geldi ise Fototerapi denilen yöntem uygulanır. Fototerapi yöntemi küvöz benzeri özel bir cihazla bebeğinizin gözleri kapanarak yukarıdan ışın verilmesidir.

Yeni doğan sarılığı bulaşıcı değildir ve Hepatit A, B, C ile karıştırılmamalıdır. Sarılık tedavisi için hiçbir şekilde ilaç vb.. gibi şeyler verilmez. Sarılığı hızlı bir şekilde geçirmek için bebeğin beslenmesine dikkat edilmelidir. Bu nedenle anne sütü çok önemli rol oynamaktadır ve anne sütünün ilaç etkisi yaptığı gözlemlenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu