Sağlık

Yeni Koronavirüse Karşı Temel Koruyucu Önlemler

Sağlık Bakanlığımızın ve Dünya Sağlık Örgütünün vurguladığı Yeni koronavirüse (COVID-19) karşı temel koruyucu önlemleri alarak kendimizi ve sevdiklerimizi koruyabilir ve alacağımız tedbirle insanlık adına görevimizi yapmış oluruz. Enfekte olan çoğu insan hafif bir hastalık yaşar ve iyileşir, ancak bazı kişiler için daha şiddetli olabilir. Aşağıdakileri yaparak sağlığınıza dikkat edin ve başkalarının sağlığını koruyun:

Ellerinizi sık sık yıkayın

Ellerinizi alkol bazlı bir el dezenfektanı ile düzenli ve iyice temizleyin veya sabun ve su ile ovalayarak yıkayın.

Neden? Ellerinizi sabun ve su ile yıkamak veya alkol bazlı el dezenfektanı ile ovalamak ellerinizde olabilecek virüsleri öldürür.Unutmayın ellerinizden virüse yakalanma riskiniz çok yüksektir.

Sosyal mesafeyi koruyun

Kendinizle öksüren veya hapşıran herkes arasında en az ,1 buçuk metre (3 adım) mesafe bırakın.

Neden? Birisi öksürdüğünde veya hapşırdığında, burun veya ağzından virüs içerebilecek küçük sıvı damlacıkları püskürtür. Çok yakınsanız ve öksüren kişinin hastalığı varsa, COVID-19 virüsü de dahil olmak üzere birçok virüs damlacıklardan size geçebilir.

Göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçının

Neden? Ellerimizle birçok yüzeye dokunuyoruz.Bu nedenle virüsleri ellerimize bulaştırabiliriz.Virüs bulaştırdığımız eller ile virüsü gözlerimize, burnumuza veya ağzımıza aktarabiliriz. Oradan, virüs vücudumuza girerek bizi hasta edebilir.

Solunum hijyenini uygulayın

Sizin ve çevrenizdeki insanların iyi bir solunum hijyeni uyguladığından emin olun. Bu, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bükülmüş dirsek veya hijyenik mendil ile kapatmak anlamına gelir. Ardından kullanılmış mendili hemen çöp kutusuna atın.

Neden? Damlacıklar virüs yayar. İyi bir solunum hijyeni uygulayarak çevrenizdeki insanları soğuk algınlığı, grip ve COVID-19 gibi virüslerden korursunuz.

Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, hemen tıbbi yardım alın

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

COVID-19’un yayıldığı alanlarda (son 14 gün içinde) ziyaret etmiş veya yakın zamanda ziyaret etmiş kişiler için koruma önlemleri

  • Yukarıda belirtilen yönergeleri izleyin.
  • İyileşmeye başlarsanız, baş ağrısı ve hafif burun akıntısı gibi hafif semptomlarda bile iyileşene kadar evde kalın.Neden? Başkalarıyla temastan kaçınmak ve hastanelerde bulunmamak, bu tesislerin daha etkili çalışmasına ve başkalarını olası COVID-19 ve diğer virüslerden korumaya yardımcı olacaktır.
  • Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, derhal tıbbi yardım alın, çünkü bu solunum yolu enfeksiyonu veya diğer ciddi durumlardan kaynaklanabilir.Doktorunuza doğru bilgiler iletin.Neden? Doğru bilgi vermek, COVID-19 ve diğer virüslerin olası yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Kaynak
Dünya Sağlık ÖrgütüSağlık Bakanlığı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu