Bilim & Teknoloji

Yeryüzünde Ne Kadar Su Var?

Yeryüzünde sizce kaç litre su vardır? hemen açıklayalım, 1.260.000.000.000.000.000.000 (bir seksilyon iki yüz altmış) litre. Bu su sürekli bir döngüde, okyanustan buharlaşıyor, havada dolaşıyor, karada yağmur yağıyor ve sonra okyanusa geri akıyor.

Gezegenin yaklaşık yüzde 70’i okyanusta kaplıdır ve okyanusun ortalama derinliği 3.688 metredir. Gezegendeki suyun yüzde doksan sekizi okyanuslardır ve çok tuzlu olduğundan içmek için kullanılamaz.

Gezegenin suyunun yüzde 3’ünden daha azı taze, ancak gezegenin suyunun yaklaşık yüzde 1,6’sı kutup buzullarında. Yüzde 0.36’lık bir kısmı akiferlerde ve yer altında kuyularda bulunur. Gezegenin toplam suyunun sadece yüzde 0.036’sı göllerde ve nehirlerde bulunur. Bu hala binlerce trilyon litre, ancak mevcut tüm suya kıyasla çok küçük bir miktar.

Gezegendeki suyun geri kalanı ya bulutlar ve su buharı olarak havada ya da bitkiler ve hayvanlarda bulunuyor (vücudumuzun yüzde 65’i su, bu yüzden 100 kilo ağırlığındaysanız, 65 kilo su vardır! ) Mağazada ve buzdolabınızda bulunan bütün maden suyu, süt ve portakal suyu gibi, rafta bekleyen muhtemelen birkaç milyar litre daha su var!

Kaynak
https://www.esa.int/kids/en/learn/Our_Universe/Planets_and_moons/Planet_Earth_-_a_water_worldhttps://science.howstuffworks.com/environmental/earth/geophysics/question157.htm

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu