Şifalı Bitkiler

Ylang Ylang Yağının Faydaları

Ylang ylang yağı, Güney Asya’da yetişen Cananga Odorata ağacından elde edilir. Boyu yaklaşık 60 metreyi bulan bu ağaç türü, her sezon yeşil yapraklar açar.

Ylang Ylang yağı Cananga Odorata’ın çiçeklerinden elde edilir. Gün içinde çiçekler yağlarını ağaç gövdesine tekrar gönderir,bu yüzden çiçeklerin yağı kaybetmemesi için akşam vakti toplanır. Çiçeklerin çiçeği diye tabir edilir. Ylang ylangdan distilasyonla yağ elde edilir.

Çiçekleri sarı, pembe ve leylak renginde açar. Sarı çiçeklerden elde edilen ylang ylang yağı kaliteli, narin, çiçeksi özelliklere sahip damıtılmış yağdır.Tatlı, etkili bir floral kokuya sahiptir. İçinde A, C, B1, B2 vitaminleriyle, protein ve mineraller bulunmaktadır.

Ylang Ylang Yağının Bilinen Faydaları

Cildi ve saçları yeniler,afrodizyaktır,zihinsel ve duygusal olarak etkileyicidir,stresi ve gerginliği azaltmak için kullanılır,daha önce ateş, ishal, bulanıklık için kullanılmıştır.Antidepresan olan ylang ylang yağı kas gevşeltici ve hücre yenileyici özelliğe sahiptir.Kuru ciltleri güçlendirir ve cilt çatlaklarını önler.

Haricen;cilde masaj yapılarak uygulanır.Hamilelerin kullanması sakıncalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu