Yüklü devreleri açıp kapamaya ve kısa devre akımlarını kesmeye yarayan sistem elemanıdır.Yüksek gerilim  elektrik devrelerinin kesilmesi esnasında oluşan arkın çok kısa sürede söndürülmesi ve devrenin enerjisiz hale getirilmesi gerekmektedir.Bunu sağlamak amacıyla kesiciler geliştirilmiştir.

KAÇ ÇEŞİT KESİCİ VARDIR ?

Yapılarına göre Az yağlı kesiciler,SF6 gazlı kesiciler,Vakkumlu kesiciler olmak üzere üretilirler.

AZ YAĞLI KESİCİLER

Az Yağlı Kesici
Az Yağlı Kesici

Yalıtkan ve ark söndürücü olarak kesici kutuplarının içinde yağ bulunur.Birkaç kısa devre aşamasından sonra kontakların ve izolasyon yağının değişmesi gerekir  bu yüzden çok fazla bakıma ihtiyaç gösterirler.Yağlı kesicilerin üretimi artık yapılmamaktadır.

 

SF6 GAZLI KESİCİLER

trafo-kesicileri_img_8YG sistemlerinde en çok kullanılan kesicitürüdür.Kutuplar içerisinde ark söndürücü olarak SF6 gazı bulunmaktadır.

SF6 GAZI NEDİR ?

SF6 gazı renksiz,kokusuz,zehirsiz,yanmaz,havadan 5 kat daha ağır ve dielektrik dayanımı çok yüksek olan bir gazdır.

SF6 GAZLI KESİCİLERDE ARKIN SÖNDÜRÜLMESİ
PUFER SİSTEMİ

Kesiciye açma geldiğinde hareketli kontağın aşağıya inerek hareket eden piston sayesinde kontak altında sıkışan basınçlı SF6 gazının arkın üzerine püskürtülmesi ile söner.

FULARK SİSTEMİ

Bu sistemde.kesme hücrelerinde bulunan basınçlı SF6  gazı hareketli kontağın başaldığı alanı doldurarak arkı söndürür.

sf6-gazli-kesici-2

VAKUMLU KESİCİLER

Vakumlu Kesici
Vakumlu Kesici

Vakum ortamının özellikleri çok yüksek güçlerin kolayca kesilmesini sağlar.Vakum hücresinin içindeki 0,0001 mbar’dan daha düşük basınç seviyesinde ortamın mükemmel dielektrik özelliği bu kasicilere üstünlük sağlar.Vakum kutupları içerisinde vakum ömrü minimum 20 yıl olarak garanti edilir.kontaklar arası mesafe 10-20 mm’dir.

VAKUMLU KESİCİLERDE ARKIN SÖNDÜRÜLMESİ

Kesiciye açma komutu geldiğinde,kontaklar birbirinden ayrılmaya başlar iki kontak arasındaki akım sıfıra ulaşana kadar ark devam eder,akım sıfıra geldiğinde ark söner.Vakum hücresi,biri sabit diğeri dışarıdan hareket alan karşılıklı disk şeklinde BAKIR-KROM alaşımı iki kontak ve havası tamamen alınmış keramik silindirden meydana gelmiştir.

 

vakkesi

KUMANDA MEKANİZMASI

Kumanda mekanizması şartlara uygun olarak 24 volt DC,48 volt DC,110 volt DC VE  220 volt AC motorlarla kurulan yada gerektiğinde elle kurulan açma ve kapama yayları ile donatılmıştır.

KESİCİLERİN BÖLÜMLERİ

kesiciler-31

  1. KESİCİ MEKANİZMASI
  2. KESİCİ KUTUPLARI
  3. SABİTLEME YUVALARI

Düşünce ve Bilgini Paylaş

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz