Sağlık

Yüksek tansiyon (Hipertansiyon) Nedir?Belirtileri Nelerdir?

Yüksek tansiyon (Hipertansiyon), damarlarımızdaki kan basıncının normalin üzerinde seyretmesine denir.Normal tansiyon değeri Büyük tansiyonumuz 120 Küçük tansiyonumuz 80’in altında olması gereklidir.Bu halk arasında sıfırlar atılıp 12-8 olarak tabir edilmektedir.Özetlemek gerekirse normal tansiyon değerleri 12-8 altı ve 14-9 üstü olursa buna yüksek tansiyon denmektedir.Aradaki değer ise yüksek tansiyon belirtilerini gösterebilir.

Yüksek tansiyonda çoğu zaman hastalar bir şey hissetmezler, ancak ense kökünden gelen bir baş ağrısı olabilir.Tansiyon 18-12 ve üzerinde olursa buna Hipertansif kriz denmektedir.Hipertansif kriz durumunda daha farklı belirtiler meydana gelebilir.Örneğin; şiddetli baş ağrısı, görme bulanıklığı, karın ağrısı olabilir.Bunun dışında kalp kanı pompalama yetersizliği çekerse göğüs ağrısı,nefes darlığı yada vücudun bir kısmında uyuşma söz konusu olabilir.

Ailesinde yüksek tansiyon olan bir kişi mutlaka tansiyonunu düzenli olarak kontrol etmelidir. Yüksek tansiyon (Hipertansiyon) yaşlanmayla birlikte artan bir hastalıktır.Yaşanılan farklı bir hastalıkta yüksek tansiyona sebebiyet verebilir.Örneğin; Tiroit fonksiyonlarında bozukluk, böbrek üstü bezlerinde bir problem varsa, hormonsal hastalıklarda ve bazı damar hastalıklarıda hipertansiyonu tetikleyebilir.

Sebebi belli olmayan hipertansiyonda, aşırı tuz tüketimi, kilolu olmak (Obezite), fazlasıyla sıcak havada dolaşmak, fiziksel aktivitenin az olması etkendir.Hiper tansiyon hastaları tuzdan kesinlikle kaçınmaları gerekir.Potasyum ve magnezyumu zengin besinler tercih edilmelidir.Kişinin diyet yaparak ideal kilosuna gelmesi gerekmektedir.Sigara ve alkol kullanımınında etkisi çok büyüktür.Özellikle stresten uzak durulmalıdır.

Diğer tedavilerde olduğu gibi hipertansiyonun da kişiye özel bir tedavi şekli vardır.Tedavi şeklini doktorunuz size söyleyecektir.Hipertansiyon ilaç tedavisiyle kontrol altına alınmakta ya da düzelmektedir.

Normal Tansiyon Aralıkları Ne Olmalıdır?

           Sınıflandırma Büyük (Sistolik mmHg) Küçük (Diyastolik mmHg)
İdeal <120 <80
Normal 120-129 80-84
Sınırda Yüksek 130-139 85-89
1.Evre 140-159 90-99
2.Evre 160-179 100-109
3.Evre >179 >109
İzole Sistolik >139 >90

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu