Sağlık

Yulaf Kepeğinin Faydaları Nelerdir?

Yulaf kepeği,yulafın kepek haline getirilmiş hali değildir.Yulaf kepeğinin aslı yulafın kabuk kısmıdır.Bu yüzden besin değeri yulaftan daha yüksektir,nedeni yulafın besin değerinin hepsinin kabuğunda toplanmış olmasıdır.Tok tutucu özelliğiyle zayıflamada,kolesterol düşürmede ya da çok lifli bir besin olduğu için kalp sağlığını koruyucu etkisi bulunur.

Yulaf kepeği protein açısından zengindir,karbonhidrat ve lif oranı çok yüksektir,yağ değeri çok düşük bir besindir.Aynı zamanda yulaf kepeği vitamin ve minerallerce çok zengindir.Yulaf kepeğinde B1,B2,B6,B12 vitaminleri bulunur.

B12 vitamini kansızlık tedavisinde önemli rol oynar,diğer B vitaminleri sinir sisteminin korunmasına yarımcı olur.İçeriğinde bulunan mineraller kalsiyum,çinko ve demirdir.İçeriğinde bulunan kalsiyum kemik sağlığının korunmasında yardımcıdır.Çok lifli besin kaynağı olduğu için sindirim sisteminde suyu emer ve kabızlık problemini giderir.Su tutması nedeniyle midede tokluk hissi sağlar.

Yulaf kepeğini,Unlu mamullerin içerisine ekleyerek,yoğurt içerisine ekleyerek,çorbaların içerisine ekleyerek yiyebilirsiniz.Günlük tüketim miktarı 1-2 kaşığı geçmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu