Yunus balıklarının özellikleri hakkındaki bu bilgiler sizi şaşkına çevirecek.Yunuslar, hızlı, zarif ve aynı zamanda dünyanın en zeki memelileridir.Her zaman grup halinde yüzerler ve yalnız yüzdükleri çok nadirdir.

Yunus balıkları akrobasi, zeka ve sosyallik bakımından diğer canlılardan farklıdır.Yunus ile ilgili yazılan birçok makale var fakat bu bilgileri belkide daha önce görmemiş olabilirsiniz.

1Takip Etmeyi Severler

 

Yunuslar ile ilgili ilk özellik önlerindeki her şeyi takip etmeyi severler.Önlerinde giden bir tekneyle birlikte yüzer ve önünde atlarlar.Beyaz pasifik yunuslarının en hızlı yunus oldukları bilinmektedir.Saatte yaklaşık 28 kilometre yüzerler.Sürat teknelerini takip ederken daha hızlı yüzebilirler.Sürat teknelerini takip ederken neden daha hızlı takip ettiklerini merak etmiş olabilirsiniz.Onlar sürat teknesinin yaptığı akıntıyla yüzerek hiç enerji harcamazlar.

2Gürültülü Ses Çıkarırlar

 

Yunusların yüksek sesle bağırmasının nedeni yakındaki nesneleri görmek amacıyladır.Sesin yankısından yola çıkarak yiyecek ararlar.Yunuslar suyun altında da küçük balıkları şaşırtmak amacıyla sesi kullanıyor.

3Bacak Kemikleri

Mükemmel-Takım-Çalışması

 

Yunuslar zaten denizdeki mükemmel yüzücüler olarak popülerdir. Fakat yunusların kemik yapılarında bacakları olduğunu biliyor musunuz? Evet, yunusun tarih öncesi zamanlardan beri kemik yapılarında bacakları var. Bilim adamları, yunusun vücudunda iki parça pelvis kemiği yapısı buldu. Bilim adamları, tarih öncesi yunusların karada yürüyebileceğini savunuyorlar.

4Keskin Dişliler

 

Yunuslarla ilgili bir sonraki şaşırtıcı şey, timsahtan daha uzun ve çok daha fazla dişleri olmasıdır. 250 keskin dişe sahip olduğu bilinen yunus türleri vardır.Fakat insanlara nadiren saldırırlar.

5Mükemmel Takım Çalışması

Mükemmel-Takım-Çalışması

 

Yunus sadece keskin dişlere sahip olmanın yanı sıra, mükemmel bir ekip çalışması yapmaktadır. Yunuslar avlarını birlikte gruplar halinde avlıyorlar. Avlarının etrafını sarıp düzensiz bir şekilde saldırırlar.

6Balıkçı Dostu

Balıkçı-Dostu

 

Balıkları balıkçıların ağına girmeye yönlendirirler. Şişe burunlu yunusların, ağları balıklarla dolu ise, balıkçılara işaret verdiği bilinmektedir.

7Birbirleri İle Özel İletişim Kurarlar

Birbirleri-İle-Özel-İletişim-Kurarlar

 

Bir tür ıslık ile iletişim kuruyorlar ve birbirlerini tanımak için isimler kullanıyorlar. Birçok bilim insanının, yunusların özel bir çağrı izine sahip olduğu düşünülmektedir. Ayrıca arkadaşları ile ayrılmak zorunda kaldıklarında özel selamlar kullanıyorlar.

8Yardımcı Hemşirelik

Yardımcı-Hemşirelik

 

Dişi yunus doğurursa, başka bir yunus doğurduğu süreçte onu koruyarak ve yardım ederek kuralı hemşire olarak alır. Yunusun bebeği doğduktan sonra “hemşire” aynı zamanda bebeğin korunmasına da yardımcı olur.

9Tatlı Suda Yaşarlar

Tatlı-Suda-Yaşarlar

 

Yunus türlerinin çoğu denizde bulunur. Ancak nehirde yaşayan beş çeşit yunus var. Tatlı su yunusları, Çin’deki Yangtze Nehri, Brezilya’daki Amazon Nehri ve Güney Amerika’daki Orinoco gibi Güney Asya kıta bölgelerinde bulunabilir.

10Eşsiz İşitme Duyusu

Eşsiz-İşitme-Duyusu

 

Yunusların görünürde kulakları yoktur. Kulakları, gözlerinin arkasında, merkezi kulaklara bağlı olmayan küçük deliklerdir. Bilim adamları, seslerin, alt çenenin içinde yer alan lobus-yağ ve kafatasındaki birçok kemik yapısı ile iç ve merkez kulaklara iletildiğini ifade etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

six + fifteen =