Sağlık

Zika Virüsü Hastalığı Nedir?Belirtileri Nelerdir?

Zika Virüsü Hastalığı NedirZika virüsü hastalığı, Aedes türü sivrisineklerin ısırması ile zika virüsünün neden olduğu ateşli bir hastalıktır. Sivrisinek tarafından ısırıldıktan sonra birkaç günden bir haftaya kadar genelde (2-7 gün) arasında belirtiler ortaya çıkar. En çok görülen belirtileri aniden başlayan ateş, deride döküntüler, eklem ağrıları, gözlerde kızarıklıktır. Görülebilen diğer belirtiler ise kas ağrısı, baş ağrısı, gözlerin arkalarında ağrı ve kusma.

Hastalık genellikle hafif geçer ve hastaneye yatış gerektirmez. Ölüm çok nadiren meydana gelir. Hamilelerde bebeğe bulaşarak microcephalia (küçük kafa) gibi doğumsal anomalilere yol açabilir. Nadiren Guillain –Barre sendromu gelişebilir. Aşısı bulunmaz. İstirahat, sıvı alımının arttırılması, ateş düşürücüler ve ağrı kesiciler önerilebilir.

Zika Virüsü Nasıl Bulaşır?

Zika virüsünün insanlara ana bulaşma yolu Aedes türü sivrisineklerin ısırmasıdır. Aedes türü sivrisinekler gündüz ısırmayı tercih ederler. Yumurtalarını hayvan besleme kapları, kaseler, çiçek vazoları, kovalar gibi durgun suların yanına ve içine bırakırlar. Sivrisinekler, Zika hastalığı geçirmekte olan bir kişiyi ısırarak enfekte olurlar ve daha sonra diğer sağlam kişileri ısırarak virüsü onlara enfekte ederler. Gebelik esnasında hastalık anneden bebeğe bulaşabilir. Bu güne kadar emzirme ile geçiş olayı olmamıştır. Kan transfüzyonu ve cinsel yollarla bulaşabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu