Tarih

Zübeyde Hanım Kimdir?Kısaca Hayatı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, İzmir’de toprağa verdiği annesi Zübeyde Hanım, 1857 yılında Selanik yakınlarında olan Langaza’da dünyaya geldi.

Karaman’dan Rumeli’ye göç eden ve bu nedenle “Konyarlar” olarak bilinen Yörük Türkmenlerinden olan bir aileye mensuptu.

1871 yılında henüz 14 yaşındayken Selanik’te Gümrük Muhafaza Memurluğu yapan Ali Rıza Efendi ile evlendi.

Selanik Yenikapı semtinde yaşamlarını sürdüren çiftin Fatma, Ömer ve Ahmet adında üç çocuğu dünyaya geldi.Fakat aile önce Fatma’yı ve sonrasında Ömer ve Ahmet’i kaybetti.

1881 yılında dördüncü çocukları olan Mustafa, ardından Makbule ve Naciye dünyaya geldi.Naciye’de verem sebebi ile küçük yaşta hayata gözlerini yumdu.

Zübeyde Hanım, bazı kaynaklara göre 1886, bazı kaynaklara göre ise 1888 senesinde eşi Ali Rıza Efendiyi kaybetti.Genç yaşta dul kalan Zübeyde Hanım, Langaza bölgesinin Sarıyer Köyünde kalan ağabeyi Hüseyin Efendi’nin yanına taşınır.İki çocuğu Mustafa ve Makbule köyde tarla işleri ile uğraşırlar.

Daha sonra oğlu eğitimini tamamlasın diye anne Ayşe Hanımın yanına gönderir.Ağabeyine yük olmak istemeyen Zübeyde Hanım ikinci Evliliğini Selanik Gümrükler Başmüdürü Ragıp Bey ile yapar.

Balkan Savaşından sonra Ragıp Beyden ayrılarak kızı Makbule ile Selanik’i terk edip İstanbul’a göç ettiler.

Anadolu’ya giden oğlu Mustafa Kemal’i yıllarca göremedi. Ancak 14 Haziran 1922 günü Adapazarı’nda kavuşabildiler. Zübeyde Hanım böylece Mustafa Kemal’in yanına Ankara’ya taşındı.

Ankara’nın sert hava koşulları Zübeyde Hanımı hasta etti. Böylece hem tedavi olmak hem de gelini Latife Hanımı görebilmek için İzmir’e gitti.

Zübeyde Hanım, 14 Ocak 1923 günü 66 yaşındayken hayatını kaybetti.Mustafa Kemal annesini İzmir’in topraklarına emanet etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu